Artık hasta yanında film taşımayacak

Artık hasta yanında film taşımayacak

Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci, hekimlere elektronik ortamda radyolojik görüntü ve raporlara erişim olanağı sağlayan “Teletıp”ın, şahsi sağlık sistemi “e-Nabız” aracılığı ile vatandaşların kullanımına açıldığını bildirdi.

Birinci,  yaptığı açıklamada, Türkiye genelindeki hastaneler ve sağlık merkezleri tarafından oluşturulan medikal veri ve radyolojik görüntülerin arşivlenmesi, uzaktan incelenebilmesi ve raporlanabilmesinin Teletıp sistemi ile sağlandığını belirterek, sistemin tüm hastanelerde yaygınlaştırıldığını ifade etti.

Radyolojik görüntülerin, Teletıp sistemi alt yapısı kullanılarak e-Nabız sistemi yoluyla, yurttaşların erişimine açıldığını ifade eden Birinci, bu sayede hastaların tanıda kullanılması için istenilen çeşitli filmleri yanlarında taşımalarına gerek kalmadığına dikkati çekti.

Birinci, hangi sağlık kuruluşuna gidilirse gidilsin, hasta engel olmadığı sürece, hekimin elektronik imzası ile radyolojik görüntülere ulaşabileceğini, ayrıca hastanın geçmişteki hastalıkları hakkında da bilgi edinilebildiğini ifade etti.

– “SGK görüntüyü görmeden ücret ödemiyor”

Birinci, bin 700’ün üstünde sağlık tesisinin Teletıp sistemine entegre olduğuna işaret ederek, devlet hastaneleri, üniversiteler ve tüm özel hastanelerin sisteme görüntü göndermek zorunda olduklarını kaydetti.

Teletıp sisteminin işleyişi hakkında da bilgi veren Birinci, sistemin hastaneler, temel sağlık bakım ve görüntüleme merkezleriyle mobil radyoloji klinikleri gibi sağlık tesisleri tarafından üretilen tıbbi verileri sisteme entegre ederek, raporlama, arşivleme ve analiz iş akışlarının yönetilmesine olanak sağladığını anlattı.

Sistemin kullanımını arttırmak maksadıyla Sosyal Güvenlik Kurumu ile (SGK) bir düzenleme yapıldığını aktaran Birinci, buna göre, kamu, özel ve üniversite dahil tüm hastanelerde çekilen radyolojik tetkiklerin Teletıp sistemine gönderilmeden, SGK Medula sistemi tarafından fatura edilemediğini ifade etti.

Birinci, sistemin en son 20 milyona yakın çekim kontrolü yaptığını da ifade etti.

– “40 bin doktor sistemden faydalanıyor”

Sistemde görüntünün varlığını ve doğruluğunu kontrol eden “yapay bir zekanın” da bulunduğunu belirten Birinci, şu şekilde devam etti:

“Farklı bir görüntüyü, örnek olarak düz grafiği bir MR görüntüsü gibi gönderemiyorsunuz. SGK tarafından ödenmiyor. Bu manada da ciddi bir tasarrufun kapısını açtığını söyleyebiliriz. Hem görüntünün doğruluğu hem tasarrufu hem de tıbbi kaliteyi ön plana çıkarıyoruz. Şu an itibarıyla, sistemde 40 bin doktor bu görüntülerden yararlanıyor. Sadece 2,5 milyona yakın insan, kendi görüntüsüne erişmiş ve 10 milyon erişim var. 150 milyon adet görüntü var. Bir çekime ait yüzlerce kesit var. 70 milyona yakın rapor oluştu.

Bir süre sonra radyologlarımız herhangi bir teşhis koyduğu vakit anonim bir şekilde o teşhise ait daha önce netleşmiş patalog tarafından netleştirilmiş, bir lezyon, tümör var ise ona benzer görüntülere de erişip tanısını kolaylaştırabilir. Tereddütte kaldığı vakit çok daha hızlı teşhis koyma şansına sahip olabilir. Sistemin bu şekilde avantajları var.”

– “Teşhis süresini kolaylaştıracağız”

Birinci, sistemle hem hekimin işinin kolaylaştığını hem de teşhis süresinin kısaldığını kaydetti.

“Dünyada bu tarz modellerde 60 adet hastane duyulunca çok büyük proje gibi anlatılır.” diyen Birinci, “Şu anda sisteme entegre bizim bin 700’ün üstünde sağlık tesisimiz var. Bu kadar büyük bir yapı, sorunsuz çalışıyoruz. Türkiye’ye has bir model. Uluslararası standartları kullanarak tamamiyle Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş, lisanslı tamamiyle yerli ve milli bir proje. Birçok dünya ülkesi, bizim standartlarımızı kendi ülkesinde kullanmak istiyor.” dedi.

– “Çekim kalitesi ve raporlama kalitesi kontrol edilecek”

Bakan Yardımcısı Birinci, SGK ile sistemi entegre etmelerindeki en büyük avantajlardan birisinin Kurumun görüntüyü görebilmesi olduğuna işaret ederek, “1 Kasım itibarıyla, raporu gelmediği vakit de tetkikle alâkalı işlemin tamamlanmadığını kabul edeceğiz. Bu da raporu yazılmamış görüntüyü ödememek halinde kalmış olacak. Çünkü elektronik ortamda, SGK’ya biz gönderiyoruz. MEDULA sistemi, bizim Teletıp sistemi üstünden kontrollerini yapıyor.” şeklinde konuştu.

Sistemde 19 milyona yakın tomografi, 15 milyona yakın MR görüntüsü ve 90 milyona yakın da düz grafi bulunduğunu aktaran Birinci, dünyada bu kadar büyük sağlık verisinin toplandığı bir portalın olmadığına dikkati çekti.

Sistem sayesinde hem hastaların işinin kolaylaştığını hem de bilim insanlarının çok hızlı sonuca erişebildiklerini dile getiren Birinci, “En önemli kazançlardan bir tanesi de Bakan Bey’in talimatı ile hem çekim kalitesinin ölçümü hem de raporlama kalitesinin kontrolünü sağlayan bir sistemin devreye alınmasıdır. Yakında onu da devreye alacağız. Çekim kalitesini kontrol eden ve uygun olmayan çekimler nedeniyle atlanmış hastalık ve tümör görüntülerin de yakalandığı, tanıya erişimde yaşanabilecek eksikliklerin tamamiyle ortadan kaldırıldığı veya çok aza indirildiği bir süreç yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

– “Uzaktan sesli ve görüntülü konsültasyon yapma olanağı”

Birinci, sistemin uzaktan raporlama olanağını da sunduğunu dile getirerek, şunları ifade etti:

“Herhangi bir radyolog, bir hocası ile da uzaktan aynı anda aynı görüntü üstünde çalışabiliyor. Birlikte görüntülü ve sesli konsültasyon yapabiliyorlar. Aralarında bir hasta için yaptıkları konsültasyonun ses kaydı da hasta dosyasına kaydedilebiliyor. Geriye dönük baktığınızda, herhangi bir tereddüt oluştuğunda gerekli kişilerin de bu konuda gerekli müdahaleyi ve yorumu yaptığını görme şansına sahip oluyorsunuz. Şu anda biz nerede ne kadar görüntü çekildiğini biliyoruz. Bazı cihazlar radyasyon dozunu gönderebiliyorlar. Gelecekte teknolojik altyapı geliştikçe bu daha da çok artacak. Hastalarımız da yakında e-Nabız aracılığıyla, ne kadar radyasyon aldığını da bilmiş olacak. En büyük avantajımız, yurttaşlar e-Nabız aracılığıyla, görüntülerine her yerden erişebiliyorlar. Onların müsaade ettiği her doktor erişebiliyor ve artık film taşımaya son diyoruz.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.