AP’den Kosova’ya vize onayı

Avrupa Parlamentosu (AP), Kosova yurttaşlarının  Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz yolculuk edebilmeleriyle ilgili karara  onay verdi.AP'den Kosova'ya vize serbestisi onayı

Strazburg’da devam eden AP Genel Kurulu, Sivil Özgürlükler Komitesi  tarafından Eylül 2016’da kabul edilen ve eksikliklerin tamamlanması maksadıyla  onayı ertelenen tasarıyı oyladı.

186’ya karşı 420 üyenin onayı ve 22 çekimser oyla kabul edilen  tasarıda, Kosova yurttaşlarının AB ülkelerinden herhangi birine 90 gün boyunca  vizesiz girmelerinin yolu açılıyor.

Karar, AB Komisyonu tarafından incelendikten sonra yürürlüğe  girecek.

AB kurallarına göre, vizesiz yolculuk imkanından yararlanabilecek  Kosova yurttaşlarının biyometrik pasaport sahibi olmaları gerekiyor. Kosova, AB  ülkelerine vizesiz yolculuk hakkı bulunmayan son Balkan ülkesiydi. 2012’de  başlayan müzakerelerde Kosova yönetiminden 95 kriteri yerine getirmesi istenmiş,  AB Komisyonu geçen ay tüm kriterlerin yerine getirildiği yargısına vararak vize  serbestisi için AP ve AB Konseyi onay prosedürlerinin başlanmasına yeşil ışık  yakmıştı.

AB, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan’a 2009’da, Bosna-Hersek ve  Arnavutluk yurttaşlarınaysa 2010’da 90 gün boyunca vizesiz yolculuk hakkı  tanımıştı. 90 günlük vize serbestisiyle bu ülkelerin yurttaşları, ticari,  turistik ya da ailevi sebeplerle İngiltere ve İrlanda hariç AB ülkelerine  biyometrik pasaport ile vizesiz girebiliyor.

  

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.