Ankara’ya Su Taşıma Projesi Devam Ediyor !

Ankara'ya Su Taşıma Projesi Devam Ediyor !

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bolu’nun Gerede kazasının kuzeydoğusundan başlayan Ankara İçme Suyu 2’inci Merhale Projesi Gerede Sistemi, Gerede Havzası’ndan senelik 226 milyon metreküp suyu, Çamlıdere Baraj Gölüne aktaracak şekilde inşa ediliyor.

Gerede-Ulusu Deresi üstünde tamamlanan Işıklı Regülatörü vasıtası ile çevrilecek olan 226 milyon metreküp su, Türkiye’nin en uzun içme suyu tüneli olan Gerede Tüneliyle aktarılacak.

24 bin 250 metrelik kısmı tamamlanan 31,6 kilometre uzunluğundaki ve 4,5 metre çapındaki tünelle, Ankara’nın 2050’ye kadar olan içme suyu ihtiyacı karşılanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, konu ile ilgili değerlendirmesinde, 81 il için içme suyu eylem planları hazırlandıklarını kaydetti.

Eroğlu, “Başkentimiz Ankara için de memba kalitesinde içme suyu sağlamak için ‘Ankara İçme Suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi’ni uygulamaya koyduk. Şu an itibariyle fiziki gerçekleşmesi yüzde 86 düzeyinde olan bu proje ile yıllık 226 milyon metreküp su, Çamlıdere Barajı’na albenili olarak aktarılacak. Bu proje Ankara’yı çok rahatlatacak son derece önemli bir projedir.” ifadesini kullandı. 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.