Ankara-Sivas YHT hattına ray serimi!

Ankara-Sivas YHT hattına ray serimi!

Küçük Asya’yla İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından olan Ankara-Sivas YHT Projesi’nde günlük bin 750 metre ray seriliyor.

Proje tamamlandığında Sivas-Ankara arasını 2 saate, Ankara-Yozgat arasınıysa yaklaşık bir saate düşürecek Ankara-Sivas YHT projesi, Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatları ile bütünleşerek Bakü-Tiflis-Kars demir ipek yoluna entegre edilecek.

Ray serimi bir milyar 83 milyon liraya ihale edilen projede yaklaşık 800 işçi çalışıyor. Yerli ray ve traveslerin kullanıldığı çift yön olarak yapılan yaklaşık 500 kilometre ray döşenecek ayrıca 2019’da test sürüşlerinin yapılması düşünülüyor.

Yerköy ilçesinde bulunan hızlı tren şantiyesini ziyaret eden AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ray montaj çalışmalarını izleyen Başer, daha sonra ray seriminde kullanılan lokomotife bindi.

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan Başer, Yozgatlının senelerdir hayali olan hızlı trenin inşaat sahasında incelemelerde bulunduklarını ifade etti.

Ray serim ihale bedelinin bir milyar 83 milyon lira olduğunu aktaran Başer, “Günlük bin 750 metre ray döşemek sureti ile 245 kilometrelik Yozgat- Sivas arasında günlük 750-800 kişi çalışmaktadır ve süresi içerisinde hızlı treni Yozgat’la buluşturmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Başer, Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi’nin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük eylem planı içinde yer aldığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Yerköy- Ankara arasında alt yapı çalışmaları sürüyor. Yerköy-Sivas yönündeyse üst yapı çalışmaları hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu hat yalnızca Ankara-Sivas değil, bir yandan Eskişehir-İstanbul hattına bir yandan da Sivas’tan sonra Erzincan, Erzurum, Kars’a kadar gidecek. Hatta bu hat geçmişteki İpek Yolu’nun hızlı tren hattı şeklinde Orta Asya’dan Avrupa’ya hem ürünlerin nakliyesi hem de insanların taşınması noktasında büyük bir hizmet verecektir. Bu tesis Türkiye’nin 2023 senesinde marka projelerinden biri olacak ve Türkiye’yi dünyaya bağlayacak.”

Başer’e, AK Parti Yozgat İl Başkanı Celal Köse ve parti yöneticileri de eşlik etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.