Ambulansa alınan hasta ‘dijital kimlik’le takip edilecek

Ambulansa alınan  hasta 'dijital kimlik'le takip edilecek

Sağlık Bakanlığı, acil durumlarda hastayla hasta yakını arasında yaşanan iletişim sorunlarının önüne geçecek bir uygulamayı yaşama geçiriyor.

112 acil sağlık hizmetlerinde tablet bilgisayarla uygulanmaya başlanacak “Ambulans Takip Numarası” sistemi sayesinde, hastanın sedye ile ambulansa alınmasından, hastaneden taburcu olmasına kadar yaşanan süreç anlık olarak dijital ortamda kayıt altına alınacak.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ali Emre Çağan yaptığı açıklamada, uygulamanın, ambulansa alınan hastaların sağlıklı şekilde takibinin amaçlandığını ifade etti.

Çağan, “Bir hastayı aldığımız an itibariyle ambulanslardaki tabletlerden hastaya özel bir numara verilecek. Bu numarayla, bir hastanın ambulansa alınıp taşındıktan sonra hangi hastaneye gittiği ve o hastanın taburcu olana kadar neler yaşadığı izlenecek. Hasta alındıktan sonra ameliyat oldu mu, sağ mı, şayet olduysa hangi ameliyat yapıldı? Bütün bilgileri takip edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Ambulans takip sistemi sayesinde, 112 ambulanslarında hastaya uygun tedavinin yapılıp yapılmadığını da yakından görme fırsatı bulacaklarını dile getiren Çağan, sistemin, ambulansın hastaya zamanında ulaşması, hasta taşındıktan sonra başına neler geldiğine dair verilerin de alınmasını sağlayacağını anlattı.

“Hasta, yakınını aramak zorunda kalmayacak”

Çağan, ambulans takip numarasının sağladığı en büyük avantajlardan birisinin de hasta yakınları için olacağına işaret ederek, şu şekilde devam etti:

“Ambulans takip numarasının sağladığı en büyük avantaj, kimliksiz yurttaşlar üstünde olacak. Patlamalar gibi büyük vakalarda yaralıları kimliksiz bir vaziyette alıyoruz ve hastaneye intikal ettiriyoruz. O sırada kimliğine ulaşamıyoruz. Hasta yakınları da hastane hastane gezerek yakınını bulmaya çalışıyor ve belli bir vakit geçiyor. Yeni uygulamada, ambulans takip numarasıyla hastayı aldığımız andan sonra hastanın kimliği yoksa tabletle fotoğrafı çekilecek. Takip numarasıyla birlikte o fotoğraf hastanelerimizde hem de bizim veri tabanımızda kayıt altına alınacak. Hem hasta yakınlarının hastasına ulaşmasında hem de hastanın, kimliği bulunup sisteme giriş yapılana kadar hangi hastaneye transfer olduğu konusunda kolaylık sağlayacak.”

Kimlik kartı bulunmayan hastalar için ise karekodlu bileklik geliştirdiklerini ifade eden Çağan, “Karekodlu bileklikler ambulans ekiplerimize dağıtılacak. Ambulans takip numarasıyla birlikte hastanın tam bir kimlik kazanmasını da sağlayacağız. Hastanın kendi kimliğine ulaşıldığında bu bilgileri de eşleştirme şansımız olacak. Sistemin yazılımı tamamlandı ve İçişleri Bakanlığıyla donanımlarının temini sürecindeyiz. 2018 sonuna kadar geçiş sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

“Sürükle bırak yöntemiyle ambulansa vaka yönlendireceğiz”

Çağan, Türkiye genelinde 5 bin ambulans ile hizmet verdiklerini, bu sene sonuna kadar tüm ambulanslarda tablet uygulamasının devreye gireceğini ifade etti.

Pilot uygulamanın ilk olarak Bolu’da başladığını bildiren Çağan, şunları ifade etti:

“Bir yurttaş komuta kontrol merkezini aradığı vakit o vakayı öğrenir, adresini alırız. Daha sonra uygun olan istasyona bu vakayı yönlendiririz. Tablet uygulamasındaysa vatandaşımızdan vakayı öğrendiğimiz sırada daha telefonu kapamadan ‘sürükle bırak’ yöntemiyle, program üzerinden o vakayı en uygun olan ambulansın üstüne bırakıyoruz. Böylece daha telefon kapanmadan biz o vakaya bir ambulans çıkarmış olacağız. Komuta kontrol merkezinde kaybettiğimiz iletişim zamanını tablet uygulamasında kazanmış oluyoruz. Ambulansın hızlı çıkışına müsaade edmiş oluyoruz.

Komuta kontrol merkezindeki program sayesinde, o vakayı, ambulansın üstüne ‘sürükle bırak’ ile bıraktığımız anda, tablette bir alarm ve aynı zamanda görsel ve işitsel uyarılarla istasyona, ‘Üzerinize bir vaka verildi. Vaka trafik kazası, 2 yaralı var’ şeklindeki tüm bilgiler iletiliyor, istasyon tabletle görebiliyor. Tablette aynı zamanda navigasyon uygulaması var. Bu sayede vaka yerine de en kısa yoldan gidilecek.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.