Alzheimer için aspirin mi?

Alzheimer için aspirin mi?

Bilim insanları ilerleyen yaşlarda unutkanlık ve bunamaya yol açan Alzheimer hastalığı ile mücadele etmenin yollarını arıyor.

 ABD’de yapılan bir araştırmadaysa Alzheimerı engellemenin anahtarının dünyanın en fazla kullanılan ilaçlarından biri olan aspirinde olabileceğini gösteriyor. Alzheimer hastalığı günde bir aspirin içerek önlenebilir.

Uluslararası Beyin Cerrahisi Dergisi’nde yayınlanan araştırma sonuçları Alzheimera karşı umulmadık bir savunma bulunduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, aspirinin beyinde “amiloid plak” oluşumunu engellediğini düşünüyor. Beyin hücreleri arasına yerleşen bu yapışkan proteinlerin Alzheimera yol açtığı sanılıyor.

Fareler üstünde yapılan deneyler aspirinin bedenin bu maddeleri yok etmesine yardımcı olduğunu gösterdi. Araştırmanın ümit verici olduğunu söyleyen uzmanlar, insanlar üzerinde de çalışmalar yapılması gerektiğini belirtiyor.

Çin’de yapılan bir araştırma da düzenli aspirin kullanımının Alzheimer riskini % 20 azalttığını ortaya koymuştu.

Alzheimer hastalığı beyin dokusunun bozulmasıyla, unutkanlık ve bunamaya yol açıyor. Dünya üstünde milyonlarca kişiyi etkileyen bu hastalığın halen tedavisi bulunmuyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.