Almanya’da Cumhurbaşkanı’yla gurbetçiler buluşuyor

Almanya'da Cumhurbaşkanı'yla gurbetçiler buluşuyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 27-29 Eylül tarihleri arasında Almanya’ya gidecek. Çıkartılan engeller sebebiyle son olarak 3 sene önce gurbetçilerle buluşan Erdoğan, uzun bir dönemin arkasından bir ilki gerçekleştirerek gurbetçilere seslenecek. Ancak buluşmanın nerde ve nasıl gerçekleşeceğine ilişkin çalışmaların devam ettiği belirtildi. Bu çerçevede çeşitli adresler de değerlendiriliyor. Adreslerden birinin başkent Berlin olduğu ifade ediliyor. Erdoğan’ın, konuşma yapabileceği bir salon arandığı da kaydediliyor.

CAMİ AÇILIŞINA İZİN BEKLENİYOR

Buluşmanın gerçekleşebileceği ikinci adresin ise Köln olduğu belirtildi. Ziyareti kapsamında Erdoğan’ın, Köln’de Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Merkez Camii’nin açılışını yapması düşünülüyor. Erdoğan’ın bu isteği hakkında Almanya’dan yanıt bekleniyor. Bu gerçekleşirse açılışla beraber Erdoğan’ın Avrupalı Türklere de sesleneceği ifade ediliyor.

EN SON 3 YIL ÖNCE KATILDI

Erdoğan, son olarak 10 Mayıs 2015 tarihinde Almanya’nın Karlsruhe kentinde DM Arena’da düzenlenen gençlik buluşması etkinliğine katılmıştı. Ses getiren bu etkinliğe Avusturya, İsviçre’den de gurbetçiler akın etmişti. 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün darbe girişiminden sonra Almanya, güvenlik gerekçesiyle Köln’de düzenlenen “Darbeye karşı Demokrasi Mitingi”nde Erdoğan’ın telekonferans yolu ile vatandaşlara seslenmesine müsaade edmemişti.

Kılıçdaroğlu’na 250 bin TL’lik dava

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na partisinin 9 Eylül’deki İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kişilik haklarına saldırıda bulunduğu gerekçesi ile 250 bin liralık tazminat davası açtı. Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın’ın, Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine verdiği dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından bölümlere yer verilerek, Erdoğan’ın “sivil darbe yaptığına” ilişkin iddiaların tamamiyle FETÖ söylemi özelliğinde olduğu ve örgütsel amaca hizmet ettiği kaydedildi.

SUÇ DUYURUSU DA YAPTI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ısrarlı bir şekilde ve hakaret kastı ile “tek adam” yakıştırmasında bulunmasının yurt içi ve dışında kabul ettirilmeye çalışılan algı operasyonu ve otoriterlik propagandasının bir yansıması olduğu vurgulanan dilekçede, şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği gibi FETÖ öncülüğünde Cumhurbaşkanımıza yönelik ‘tek adam’ algısı oluşturmak maksadı ile içeride ve dışarda yaygın bir kampanya başlatılmıştır. Davalı ve genel başkanı bulunduğu parti tarafından da bu kampanya sahiplenilmiş ve Cumhurbaşkanımız hakkında ‘tek adam’ algısı oluşturmak için yoğun bir gayret sarf edilmiştir.” Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen suç duyurusu dilekçesinde de Kılıçdaroğlu’na “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan dava açılmasını istedi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.