Aldığımız havanın kalitesi anında cepte

Aldığımız havanın kalitesi anında cepte

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yurttaşın yaşadıkları bölgenin hava kalitesi değerlerine anlık ulaşmasını sağlamak için harekete geçti.

“Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı” nda yer alan 300 adet hava kalitesi ölçüm istasyonundan elde edilen ölçüm sonuçlarını “www.havaizleme.gov.tr” internet adresinden kamuoyu bilgisine sunan bakanlık, yurttaşların havanın kalitesine daha kolay erişebilmesi maksadıyla mobil uygulama geliştirdi.

Buna göre yurttaşlar, artık yaşadıkları bölgenin ve soludukları havanın kalite değerlerini akıllı telefonlarına indirecekleri uygulamayla anında görebilecek.

Uygulamada aktivite tavsiyeleri de yer alacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk yaptığı açıklamada, mobil uygulamanın android telefonlardan indirilebildiğini, IOS uygulaması çalışmalarının da tamamlandığını ve birkaç gün içinde aktif olacağını ifade etti.

Uygulamayla Türkiye genelinde hava kalitesi verilerinin akıllı telefonlarda anlık görüntülenebileceğine işaret eden Müsteşar Öztürk, “Mobil uygulamayla konumunuza en yakın ölçüm istasyonunun ölçüm değerlerinin öğrenilmesi, güncel hava kalitesine göre aktivite tavsiyelerinin görüntülenmesi ve ölçüm istasyonuyla ilgili hem fotoğraf hem de konum bazlı bildirim gönderilebilmesi sağlandı.” şeklinde konuştu.

Vatandaşların bulunduğu bölgenin hava kalitesi ile alakalı merak ettiği soruları da uygulama üstünden bakanlığa anında iletebileceklerini vurgulayan Öztürk, “Vatandaşımız temiz hava soluma ve soluduğu havanın kalitesini bilme hakkına sahip.” şeklinde konuştu.

Öztürk, hava kalitesi değerlerinin Avrupa Birliği normlarına göre değerlendirildiğini belirterek hava kalitesi izleme istasyon sayısının 2018 yılı sonuna kadar 330’a ulaşacağı bilgisini verdi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.