Afrika dışında bilinen en eski “insan eserleri” bulundu

Çin’de keşfedilen taş aletlerin ilk insanoğlu tarafından yaklaşık 2 milyon 120 bin sene önce yapıldığı bildiriliyor.Haberler: Afrika dışında bilinen en eski insan kalıntısı bulundu

Bilim insanları Afrika dışında bilinen en eski insan kalıntısını buldu. Çin’de bulunan taş aletler, ilk insanoğlu veya onların yakın bir akrabası tarafından yaklaşık 2 milyon 120 bin sene önce yapılmış. Afrika’da bulunan en eski insan fosili Etiyopya’da 2,8 milyon sene önceye, en eski taş alet ise Kenya’da 3,3 milyon sene önceye ait.

Ülkenin kuzeyindeki Şangçen’de bir platoda bulunan taş aletlerin tamamında kullanımdan kaynaklanan izler var.

Aletlerde kullanılan kuvars ve kuvarsit taşların kökeninin ise kazı alanının 10 kilometre güneyindeki Çinling Dağları olduğu tahmin ediliyor.

Taşların hangi insan türü tarafından yapıldığıysa bilinmiyor.

Neden önemli?

İnsanlar tarihlerinin bir çok döneminde Afrika’dan çıktı. Bugün Afrika dışında yaşayan insanoğlu kökenlerini 60 bin sene önceki çıkışa götürüyor.

Fakat ilk insanların da Avrasya’da yaşadığına dair kanıtlar ortaya çıktı. Bunlar, ilk olarak Gürcistan’ın Dmanisi bölgesindeki buluntularla başladı.

Çin’de bulunan kalıntılar ise Dmanisi’de bulunan insan kemikleri ile aletlerden 270 bin sene daha eski.

Nature dergisine yazan ve araştırma ekibinden olmayan palaeoantropolog John Kappelman, “Doğu Afrika’dan 14 bin kilometre uzağa, Doğu Asya’ya gerçekleşen yürüyüş acıklı bir menzil artışı” ifadelerini kullandı.

Afrika geleneksel olarak “insan evriminin motoru” olarak görülüyor.

Fakat bazı bilim adamları Asya’ya daha fazla önem atfediyor. Bu araştırma ile birlikte bazı araştırmacılar Asya’daki insan tarihinin ne kadar geriye gittiği üstüne kafa yormaya başlayacak.

Afrika’dan ayrılığı ne tetikledi?

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden ve Natura’da yayınlanan araştırmanın yazarlarından Prof. Robin Dennell, bu sorunun yanıtına dair ipuçlarının Etiyopya’da olduğunu düşünüyor.

İlk insanoğlu keskin taşlar yapmayı 2,6 milyon sene önce öğrendi.

 Prof. Dennell, “Aslanlar ve sırtlanlar gibi daha büyük ve güçlü yırtıcılar tarafından kovalanmadan önce leşlerin üstündeki etleri almak için basit ama etkili bir araç edindiler. Bu onlara yeni bir dünya açtı” diyor.

Afrika dışında daha eski kanıtlar da bulunabilir mi?

Atalarımız iki milyon sene önce Çin’de yaşamışsa, Afrika’dan çıkış noktası olan Batı Asya’da daha erken kanıtlar bulunabilir.

Robin Dennell, bununla alakalı “Asya’daki ilk insanlara dair bulgular 2,5-2,6 milyon sene geriye, insanların taş aletler geliştirdiği döneme kadar gidebilir” diyor ve ekliyor:

“Bu bulgu Asya’nın insan evirimi için katiyetle oldukça önemli olduğunu gösteriyor. Artık Avrasya’daki insan evrimine dair Avrupa merkezli bakış açısının ötesine geçiyoruz: İnsan evriminde Asya’daki kanıtlar da Afrika ve Avrupa’daki kadar büyüleyici ve karmaşık.”

Çin’de bulunan 80 kadar alet iklimin sıcak ve nemli olduğu bir dönemde fosilleşen topraktan çıktı. Diğer 16 aletin geliştirildiği dönemdeyse iklim daha soğuk ve kuruymuş.

Araştırmacılar ilk insanların bu platoda 800 bin sene yasadığını düşünüyor. Bu süreç iklimin değişebileceği kadar uzun bir zaman.

Bu insanoğlu Endonezya’da bulunan ‘Hobbit’in ataları olabilir mi?

Endonezya’nın Flores Adaları’nda 12 bin sene önceye kadar yaşayan “Hobbit” lakaplı Homo Floresiensis türü 1,1 metre boyundaydı.

Bazı bilim adamları Hobbit’in, uzunca bir müddet Afrika’dan ayrılan ilk insan türü olarak kabul edilen Homo Erectus’un küçülmesi ile gerçekleştiğini düşünüyor. Bu senaryoya göre Homo Erectus Flores’e yüz binlerce sene önce geldikten sonra izolasyon sebebiyle boyu küçüldü.

Diğer bilim adamlarıysa Hobbit’in anatomisinin Homo Erectus’a göre çok ilkel kaldığını, bu nedenle kökeninin Homo Erectus olamayacağını söylüyor. Onlara göre Hobbit, Australopithecine denen insansıdan türemişti. Diğer pirimatlara daha çok benzeyen ve daha erken dönemde yaşayan bu tür Afrika’da bulunmuş, fakat kıta dışında hiç görülmemişti.

Robin Dennell, “Çin’de bulunan taş aletleri yapanların ilkel insanoğlu olduğunu, onların da Australopithecinelerden çok da farklı olmadığını düşünüyorum” diyor ve ekliyor:

“Bu bulgu Homo Floresiensis’in atalarının ilkel bir Australopithecine olabileceği tezini destek veriyor. Tabii ki bunun için iskelet kanıtına ve aynı zamanda açık fikirlere ihtiyaç var: Bilmediğimiz çok şey var ve Şangçen’de bulunan kanıtlar karmaşık bir yapbozun yalnızca bir parçası.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.