Af bekleyenlerin ümidi MHP’de

Af bekleyenlerin ümidi MHP'de

Sandıktan MHP’nin güçlü olarak çıkması, MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin af çıkışını yeniden gündeme getirdi. Seçim öncesi bu yöndeki çıkışı karşılık bulmayan Bahçeli’nin yeni bir af isteğinin karşılık bulabileceği belirtiliyor. Cezaevlerinde yakını bulunanlar da sosyal medyada sürekli af isteğini dile getiren paylaşımlar yapıyor lakin Adalet Bakanlığı kapsamlı bir genel af uygulamasına sıcak bakmıyor. Bunun yerine kapalıdan açık cezaevine ayrılma şartlarının esnetilmesi, denetimli serbestlik süresinin uzatılması gibi alternatifler değerlendiriliyor.

245 BİN MAHKÜM VAR

Cezaevlerinde halen 245 bin mahküm bulunuyor. Bunların 50 bini terör (35 bini FETÖ) suçundan, 5 bini cinsel saldırı, 25 bini “adam öldürmek”ten cezaevinde. Bahçeli’nin önerisine göre, bu üç suç grubu olası bir düzenlemeden faydalanamayacak. Önerilen düzenleme 40 bini hırsızlık, 24 bini sahtekarlık, 55 bini uyuşturucu, 22 bini yaralama, 24 bini de diğer suçlardan tutuklu ve hükümlü 165 bin mahkümu kapsıyor.

“Af”fa sıcak bakmayan Adalet Bakanlığı’nın ise yeni bir denetimli serbestlik düzenlemesi veya infaz düzenlemesi üstünde durduğu belirtiliyor.

Ağustos 2016’da 1 Temmuz 2016’ya kadar işlenen suçlarda denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarılmış, hapis cezaları için öngörülen koşullu salıverme oranı üçte ikiden yarıya indirilmişti. Eski düzenlemede 6 sene hapis alan hükümlü 3 sene hapis yatıp son 1 yılını denetimli serbestlik kapsamında dışarda geçiriyordu. 2016 düzenlemesiyle ise 6 sene hapis alan hükümlü 1 sene hapis yatıp 2 yılı da denetimli serbestlik kapsamında dışarda geçiriyordu. Adalet Bakanlığı’nda, 1 Temmuz 2016 tarihinin yakın bir güne çekilmesi seçeneği de masada bulunuyor. Bu sayede on binlerce hükümlünün erken tahliyesi gündeme gelebilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.