Adnan Oktar’a gözaltı

Adnan Oktar'a gözaltı

İstanbul merkezli 5 ilde, Adnan Oktar suç örgütü üyesi oldukları iddiası ile haklarında gözaltı kararı çıkartılan 235 kişinin yakalanması için operasyon başlatıldı. Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 79 kişi nezaret altına alındı. İstanbul merkezli 5 ilde başlatılan operasyon kapsamında, Adnan Oktar nezaret altına alındı. Oktar sağlık kontrolü için hastaneye getirildi.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Adnan Oktar suç örgütü üyelerinin yakalanması için operasyon yürütüyor.

ADNAN OKTAR’A YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamadaysa şu ifadelere yer verildi:

“Kamuoyunda Emniyet Müdürlüğümüz Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Adnan Oktar Suç Örgütüne yönelik olarak; Suç işlemek maksadıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması ya da alıkonulması cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi sureti ile dolandırıcılık, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, özel yaşamın gizliliğini ihlal, resmi belgede sahtecilik, terörle mücadele kanununa muhalefet, tehdit, cebir, iftira, halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, özellikli sahtekarlık, kaçakçılıkla mücadele kanuna muhalefet, vergi usul kanununa muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, şahsi verilerin kaydedilmesi siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi, ailenin korunması ve bayana karşı şiddetin engellenmesine dair kanuna muhalefet suçlarından 11.07 2018 tarihinde 235 şüpheliye yönelik olarak operasyon başlatılmıştır.”

TACİZ SUÇLAMALARI VAR

Adnan Oktar’ın nezaret altına alındığı operasyonun tahkîkat dosyasında aralarında 18 yaşından küçüklerin de bulunduğu çok sayıda mağdur bayan bulunuyor. İddialara göre mağdurlar defalarca kez taciz, cinsel istismar ve cinsel saldırıya maruz kaldı.

Oktar ve çetesine yönelik suçlamalardan bir tanesi de ‘suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ oldu. Yine iddiaya göre Oktar ve çetesinin kurduğu paravan şirketlerle milyon dolarlarca hayali işlemler yaptığı belirtiliyor. Yine tehdit ve şantajla ailelerinden koparılan ve mallarına el konulan kişilerin servetlerinin bu şirketler aracılığı ile aklandığı iddia ediliyor.

ADNAN OKTAR’A VATANDAŞLARDAN TEPKİ

Adnan Oktar’a sağlık kontrolü çıkışında yurttaşlar tepki gösterdi. “Kediciklerin nerde” diye bağıran yurttaşlara tebessüm eden Oktar, polis aracına bindirilerek emniyete götürüldü.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ekiplerince gözaltına alınan Adnan Oktar, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Adnan Oktar’a hastane çıkışında yurttaşlar tepki gösterdi. “Kediciklerin nerde” diye bağıran yurttaşlara tebessüm eden Oktar, polis tarafından araca bindirildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürülen Oktar’ın burda ifadesinin alınacağı öğrenildi.

KAYYUM ATANDI

Adnan Oktar ve grubuna yönelik operasyonda gözaltı sayısı 166’a çıktı. Oktar’ın tüm mal varlıklarına el konulurken şirketlerine kayyum atandığı belirtildi. Haklarında gözaltı kararı bulunan diğer kişileri yakalamak için çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.