Adana Şalgamının Patenti Alınıyor !

Adana Şalgamının Patenti Alınıyor !

Adana Ticaret Odası (ATO), Adana Kebabı’ndan sonra Adana şalgamına da patent almak için Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptı. Patent alındıktan sonra tescil belgesi almayan şalgam satamayacak.
Adana Ticaret Odası Adana’nın yerel yiyecek ve içeceklerini koruma altına almak için çalışmalarına devam ediyor. 2005 senesinde Adana Kebabı’na patent alarak kebaba bir standart getiren ATO şimdi de şalgama patent alarak standart getirmek için kolları sıvadı.
Adana Kebabı’nın yanında olmazsa olmazlardan şalgama patent almak için Adana Ticaret Odası, Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulundu. Başvuruda şalgamının bir Adana içeceği olduğu ve nasıl yapılıp saklanması gerektiği bir bir anlatıldı.
Şalgama örnek olarak da 2005 senesinde Adana Kebabı’na alınan patent gösterildi. Şimdi ATO, enstitüden gelecek kararı bekliyor.

ŞALGAM SATABİLMEK İÇİN BELGE MUTLAKA GEREKLİ
ATO Başkanı Atila Menevşe, Adana’ya has ürünlerin coğrafi işaretini alarak sahip çıkmanın görevleri olduğunu belirterek, “Şalgam patent çalışmamız da diğer aldığımız Adana Kebabı’nda yapmış olduğumuz coğrafi işaret çalışmalarının içerisinde. Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptık ve şuan inceleme durumunda pek yakında çıkacağını umuyoruz. Şalgamın tadı ortada uygun şekilde imal edilmesini üretilmesini istiyoruz. Şalgamı biraz bölgesel olarak düşünmek lazım ama sonuçta Çukurova’nın bir ürünü. Şalgamda da diğer kebap patentinde olduğu gibi şalgam üretenlerin de o logoyu alacaklarını biliyoruz ve şalgamı Adana şalgamı ismi altında satmak mecburiyetinde olduklarını hissedecekler. Patenti aldıktan sonra tescil almayan kuruluşlar şalgam ismi ile bir içecek satamayacaklar. Tescil almayan ve şalgam satmak isteyenlere ceza verilebilir ama biz ceza verme taraftarı değiliz. Bizim maksadımız yerel yiyecek ve içeceklerimizi koruyup gelecek kuşaklara aktarmak” dedi.

Şalgamı gerçekten yapabilenler yapmalı 
Adana’da 1930 yılından bu yana şalgam üreten Ayhan Gödeyse babasının 1930 senesinde şalgam üretmeye başladığını tahta fıçılarda şalgam yaptıklarını söyleyerek, “Bu patent başvurusu Adana için çok güzel bir vaka. Adana’yla özdeşleşmiş olan kebap ve şalgamı, Çukurova Bölgesine ait olduğundan Adana Ticaret Odasının yapmış olduğu uygulama çok güzel. Şalgamı, şalgamcıların yapması gerekiyor bir merdiven altında değil de şalgamı hakikaten bilenler yapsın” şeklinde konuştu. Göde, iyi bir şalgamın ise tarifini şu şekilde verdi:
“Öncelikle şalgam mor havuçtan yapılır. Bulgur unu ile mayalama yapıyoruz bu mayalama 1 hafta 10 gün bekledikten sonra havuçlar temizlenip doğranır ve tahta fıçılarda mayalanmış olan suyun içine bırakılır. Bir hafta mayalanma süresi vardır ve 10 gün dinlendikten sonra satışa sunulur.”
15 senedir şalgamcılık yapan Mehmet Altunkaynak ise, “Patenti almaya geç bile kaldılar. Bazı kentler sahipleniyor şalgamı ama asıl vatanı Adana’dır” şeklinde konuştu.
Şalgam içen müşteri Mehmet Satar ise Adana Ticaret Odasının yapmış olduğu patent başvurusu doğru olduğunu, Mersin ve başka şehirlerde de şalgam satıldığını ama en lezzetlisini Adana’da yapıldığını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.