ABD’ye öğrenci göndermeyeceğiz!

ABD'ye öğrenci göndermeyeceğiz!

Türkiye’den ABD’ye bir müeyyide de eğitimden geldi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, Türkiye’nin dış politikaları gereği öğrencilerin eğitim için artık ABD’ye gönderilmeyeceğini, bunun yerine Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinin tercih edileceğini ifade etti. Bunun yanı sıra Safran, spesifik alanlar dışındaki tüm alanlarda öğrencilerin yüksek lisans için yurtdışına gönderilmeyeceğini açıkladı. Eğitimciler Birliği Sendikası’nın (Eğitim-Bir-Sen) hazırladığı “Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu”nun açıklanması dolayısı ile düzenlenen toplantıya katılan Safran, önemli açıklamalarda bulundu. Safran, yurtdışına talebe gönderme ile ilgili olarak bir çalışma yaptıklarını ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’la paylaşacaklarını ifade etti.

35 MİLYON DOLAR ÖDEME

Türkiye’nin ABD’ye yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 35 milyon dolar para ödediğini ifade eden Safran, “Bunu çok reel bir sayı olarak görmüyoruz ve öğrenciler de rasyonel bir gelişim göstermiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin bize yüklediği bir vebal bu hesaplı olarak. Genelde birleşik doktora yaptırıyorlar, kısaca yüksek lisansları ve doktorayı birleşik yaptırıyorlar. Yüksek lisansları genel manada son derece basit tutuyorlar. Doktorada biraz sıkıyorlar” şeklinde konuştu. Safran, spesifik branşlar dışında hiç bir branşta yüksek lisansı yurtdışında yaptırmayacaklarını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

DOKTORA YURT DIŞI OLACAK

“Türkiye’nin parasını dışarıya harcayacak durumu yok. Şu anda halihazırda üniversitelerimizde yüksek lisans olarak açılmamış programlar var. Bundan sonra öğrencimizi yüksek lisans için eğitimdi, işletmeydi, iletişimdi, öğretmenlikti, mühendislikti hiç biri için yurtdışına göndermeyeceğiz. Bu öğrencilerimiz en iyi üniversitelerimize gidecekler yüksek lisansını yapacaklar, ondan sonra doktora için yurtdışına ileteceğiz. Bizim bundan senelik olarak kazancımız yalnızca Amerika için söylüyorum 20 milyon dolar”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.