AB’den İngiltere’nin gümrük teklifine ret

Sancılı bir ayrılma süreci yaşayan taraflar, yeni ticaret planı üstünde anlaşamadı. AB Başmüzkarecisi Barnier, AB, gümrük kurallarını ve vergi uygulamalarını üye olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeyle müzakere etmez, etmeyecektir dedi.İngiltere'nin gümrük teklifine AB'den ret

Brexit müzakereleri kapsamında, Birleşik Krallık’ın sunduğu ticaret planını Brüksel reddetti.

AB Başmüzkarecisi Michel Barnier, “AB, gümrük kurallarını ve vergi uygulamalarını üye olmayan ve yönetim yapısında yer almayan bir ülkeyle müzakere etmez, etmeyecektir. Bundan sonra gelecek tavsiye ediler bu prensibe uygun olmalıdır” diyerek Londra’nın teklifini kesin bir üslupla geri çevirdi.

Barnier, Brexit ile alakalı Brüksel’de üç gün devam eden toplantıların arkasından Birleşik Krallık Brexit Bakanı Dominic Raab ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İkili bazı hususlarda orta yolun bulunduğunu lakin anlaşmak için belirlenen son tarih Ekim için halen engellerin kaldığını ifade etti.

Birinden vaz geçmek zorunda: Ya İrlanda sınırı ya diğer ülkelerle ticaret uzlaşması

Birleşik Krallık, Kuzey İrlandayla İrlanda arasındaki sınırın rahat işleyebilmesi için gümrük vergilerinin kendi topraklarında kesilmesini tavsiye etti.

Barnier, “Birleşik Krallık para, yasa ve sınırlarının kontrolünü geri almak istiyor ve biz de buna saygı duyuyoruz lakin AB de para, yasa ve sınırlarını kontrol etmek istiyor. Onlar da buna hürmetli olmalı.” şeklinde konuştu.

Dünyaya açılmak için tek pazar ve gümrük birliğinden çıkmayı planlayan Londra hükümeti, ya Kuzey İrlanda sınırındaki ısrarından vaz geçmek zorunda veya diğer ülkelerle ticaret uzlaşması yapma hedeflerinden.

Gümrük birliğinde kaldığı sürece Londra’nın birlik dışı ülkelerle ticaret uzlaşmaları yapma olasılığı tehlikeye girecek. Çıkması halinde ise Kuzey İrlanda’da katı kuralların geçerli olduğu fiziksel bir sınır oluşacak.

Taraflar Ağustos ortasında tekrar masaya oturacak.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.