ABD’den YPG mesajı!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD ve Türkiye’nin ortak karara vardığı Münbiç konusu ile ilgili aldığı kararların bu bölgeye istikrar getireceğini ifade etti.Son Dakika... ABD'den ilgi çeken YPG mesajı!

Bakanlık Sözcüsü Nauert, basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike  Pompeo ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Washington’da gerçekleştirdiği  görüşmeye ilişkin soruları cevapladı.

Sözcü, “ABD ve Türkiye bu toplantılar sonucunda Münbiç’te istikrarın  sağlanması ve (Münbiçlilerin) kendilerini yönetebilmeleri adına bir düzenlemeye  vardı.” dedi.

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’nin Fırat nehrinin doğu  yakasına geçeceğine dikkati çeken Sözcü, “Anlaşmada da yer aldığı üzere bunu  yapacaklar.” ifadesini kullandı.

Sözcü ayrıca, Münbiç konusunda atılacak adımlara vurgu yaparak,  “Şartların sağlanması halinde bir sonraki adıma geçilecek.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Nauert, Türkiye ve ABD arasında konuya ilişkin görüşmelerin  devam edeceğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’a bir ziyarette  bulunarak, mevkidaşı Mike Pompeo’yla Münbiç konusunda görüşme gerçekleştirdi.

Türkiyeyle ABD arasında mutabık kalınan “Münbiç yol haritası”na  ilişkin Çavuşoğlu, bu sürecin 3 aşamada ve aylar içerisinde uygulamaya geçirilmesinin  planlandığını söylemişti.

Mevlüt Çavuşoğlu, yol haritasının maksadının Münbiç’in tüm terör  örgütlerinden temizlenip, ilçede güvenlik ve stikrarın kalıcı bir şekilde  sağlanması olduğunu ifade etmişti.


 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.