ABD’den Beyaz Baretliler ile ilgili açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Esed  rejimi ve Rusya’nın, Suriye’de Beyaz Baretliler olarak bilinen sivil savunma ve  insani yardım kuruluşunu büyük bir dezenformasyon kampanyası ile suçlayarak  gönüllülerini risk altında bıraktığını ifade etti.ABD'den Beyaz Baretliler açıklaması

Sözcü Nauert, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin  sorularını cevapladı.

Nauert, “Beyaz Baretliler binlerce insanın yaşamını kurtarmış ve  kurtarmaya devam eden insani bir yardım kuruluşudur. Birçoğunuz onların iyi  çalışmalar yaptığını ve yapmakta olduğunu biliyor.” dedi.

Ayrıca Nauert, ABD ve uluslar arası toplumun Beyaz Baretliler’in  kahramanlık çalışmalarını desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

Rusya ve Esed rejimi, Suriye’de yapılan kimyevi saldırıların Beyaz  Baretliler tarafından hazırlandığını iddia etmiş, en son rejim güçleri tarafından  İdlib şehrine yapılan hava saldırıları sebebiyle bölgeye yardıma giden kurtarma  gönüllülerini bombalamıştı.

Mısır’daki toplu idam kararları

Nauert, basın toplantısında, İran tarafından tutuklanan ABD  vatandaşlarının serbest bırakılması için Tahran yönetimine çağrı yaptı.

Bunun üstüne Nauert’e, Mısır’da, bu ülke kökenli Amerikan yurttaşı  Moustafa Kassem’in de aralarında olduğu bir çok kişi hakkında idam ve uzun süreli  hapis cezası kararları verilmesini soruldu.

Kassem’in tutuklanması ve verilen cezadan derin kaygı duyduklarını  dile getiren Nauert, ABD hükümetince Mısırlı yetkililerle bu konunun  konuşulduğunu ifade etti.

Mısır mahkemesi aralarında şehit Esma’nın babası Müslüman Kardeşler  Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci’nin de bulunduğu 75 kişi  hakkında idam kararı vermişti.

Kassem ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi hükümetini  devirmeye çalıştığı suçlaması ile geçen cumartesi 15 sene hapse mahkum edilmişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.