‘ABD Türkiye’nin S-400’leri almasını önlemeye çalışıyor’

'ABD Türkiye'nin S-400'leri almasını önlemeye çalışıyor'

Açıklama yapan ABD’nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchinson , “Ankara’nın S-400’leri satın almasına katiyetle karşıyız, çünkü bu durum NATO’nun Türkiye’deki silahları ile uyumunu olumsuz etkileyecek. Hem Rusya’nın yarattığı savunma sistemini kullanıp, hem de Türkiye’ye F-35’leri teslim edemeyiz. Bu nedenle Rus sistemlerini topraklarında konuşlandırmaması için Türkiye’yle her yönden çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘MÜTTEFİKİMİZİ KENDİ TARAFLARINA ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR’

ABD’nin çeşitli düzeylerde bir çok kez Türkiye’nin S-400 roket savunma sistemlerini satın almasını ele aldığını söyleyen Hutchinson, “Rusya’nın Türkiye’yi kendi tarafına çekmeye çalıştığını düşünüyorum, onlar bir çok müttefikimizi kendi taraflarına çekmeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu.

Rusya’yı Türkiye’yi ve diğer NATO müttefiklerini kendi tarafına çekmeye çalışarak ‘tarihteki en güçlü ittifakı olan NATO’yu’ istikrarsızlaştırmakla suçlayan Hutchinson, Türkiye’nin, ABD’nin işbirliğini devam ettirme niyetinde olduğu NATO’nun en güçlü üyelerinden biri olduğunu da ifade etti.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.