ABD Savunma Bakanı Mattis’ten Münbiç Açıklaması

ABD Savunma Bakanı Mattis, Türkiye’yle ABD’nin mutabakata vardığı Münbiç’te yol haritasına ilişkin, Türkiye, NATO için bir ön cephe ülkesidir; Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundayız. dedi.ABD Savunma Bakanı Mattis'ten Münbiç açıklaması

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Belçika’nın baş kenti Brüksel’e giderken uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazeteci, Mattis’e Türkiyeyle ABD’nin Münbiç konusunda vardığı mutabakatın, Suriye’de SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın ülkenin doğusunda devam eden operasyonlarını etkileyip etkilemeyeceğini sordu.

Her iki ülkenin, Türkiye’nin güvenlik menfaatleri üstünde çalıştığını söyleyen Mattis, ABD ile Türkiye dışişleri bakanlarının hafta başında Washington’da bir araya geldiğini anımsattı.

“Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundayız”

NATO müttefiki Türkiye’nin meşru güvenlik menfaatlerini nasıl ele alacakları ve onların güvenliğini nasıl arttıracakları konusunda çalıştıklarını belirten Mattis, şu şekilde devam etti:

“Türkiye, NATO için bir ön cephe ülkesidir; Esed’in, İran ve Rusya’nın desteğiyle halkına getirdiği felaketin ön cephesinde yer alan bir NATO ülkesi. Türkiye’nin meşru menfaatleri için bir yol bulmak zorundayız. Aynı zamanda, SDG de zamanında çok zor bir mücadeleyle DEAŞ’ı yenen tek örgüttü; bu örgütü kenara itmeyeceğiz çünkü (SDG) halen yenilmemiş olan DEAŞ hilafetini durdurmakta, yenmekte önemlidir.”

 “Gördüğüm en karmaşık savaş alanı”
DEAŞ’ın yenilmesi ve bir kez daha ortaya çıkmamasının önemli olduğuna işaret eden Mattis, Suriye’deki savaş alanının çok karmaşık olduğunu ve bu konuda Türkiyeyle çalışmaya devam edeceklerini yineledi.

Bir gazetecinin hem müttefikleri Türkiye’yle hem de Suriye’de SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK ile aynı anda iş birliğini nasıl yürüteceklerini sorması üstüne Mattis, “Bu çok karmaşık bir konu. Gördüğüm en karmaşık savaş alanı lakin bunda şüphe yok ki Türkiye’yle onların kaygıları konusunda çalışıyoruz, aynı zamanda da DEAŞ’ı yeniyoruz. Bu çok zor bir iş, öncelikli olarak bunu kabul ediyorum ama bunu yapıyoruz. Çözmeye çalışıyoruz ve bunu Türkiye’ye karşı değil, Türkiye’yi sayarak yapıyoruz.” cevabını verdi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.