ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer anlaşmazlık

Kuzey Kore ABD’nin tek yanlı taleplerinin nükleer silahsızlanmayı tehlikeye sokabileceğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’ysa Singapur zirvesinde çizilen yol haritasına sadık kalındığını ifade etti.ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer silahsızlanma uzlaşmazlığı

Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması konusunda ABD ile Kuzey Kore yönetimi arasında görüş ayrılığı çıktı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu “gangster gibi davranmakla” suçlayan Pyongyang yönetimi, nükleer silahsızlanma kararlılıklarının tehlikeye girebileceğini duyurdu. Kuzey Kore’nin tersine ilerleme kaydedildiğini belirten Pompeo’ysa Tokyo ziyareti esnasında Pyongyang’ın eleştirilerini geri çevirdi.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA Dışişleri Bakanlığı’nın, “ABD’nin Kuzey Kore’den tek yanlı, tamamen, denetlenebilir ve dönüşü olmayan nükleer silahsızlanma talep etmesinin aşırı derecede huzursuz edici olduğu” şeklindeki açıklamasını yayınladı. ABD’nin “yapıcı ve karşılığı olan tavsiye edilerde bulunacağını sandıkları” belirtilen açıklamada, “Kore yarımadasının en çabuk aşamalı olarak ve her iki tarafın da kararlaştırılan adımları aynı zamanda atması ile nükleer silahlardan arındırılabileceğine” de yer verildi.

Mike Pompeo, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Singapur’da Başkan Donald Trump ile yaptığı buluşmadaki “nükleer silahsızlanmaya bağlılık açıklamasını yerine getireceğine güvendiklerini, önlerinde uzun bir yolun bulunduğunu ve karşıtlarının elde edilen başarıları önemsizleştirmeye çalışacaklarını” bildiklerini ifade etti. ABD Dışişleri Bakanı Tokyo’daki temaslarında Kuzey Kore üstündeki baskıyı devam ettirme olanaklarının ele alındığını duyurdu.

Silahsızlanma karşılığında güvenlik garantisi

Kuzey Kore Devlet başkanı Kim Jong Un Singapur zirvesinde, “Kore yarımadasının nükleer silahlardan tamamiyle arındırılması için çalışmaya bağlılık” açıklaması yapmış lakin silahsızlanmanın ne vakit tamamlanacağı konusunda bilgi vermemişti. ABD Başkanı Trump karşılığında Güney Koreyle ortak askeri tatbikatı iptal etmiş ve Kuzey Kore’ye güvenlik garantisi vermeye hazır olduklarını söylemişti.

ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları ile Amerikan istihbarat örgütlerinden yapılan açıklamalarda Başkan Trump’ın Singapur zirvesi sonuçlarını “abartmış olabileceği” ve Kuzey Kore’nin silahsızlanma konusunda içten olduğunu ispatlamasının gerektiği belirtilmişti. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Kuzey Kore’nin nükleer kabiliyetlerini geliştirmeye devam ettiği şeklindeki iddialarla alakalı olarak “Kuzey Korelilerin nasıl bir yol izlediklerini ve Trump ile Kim arasında kararlaştırılan nükleer silahsızlanmanın nasıl uygulanabileceğini görüştüklerini” ifade etti.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.