AB yeşil pasaporta kırmızı ışık yaktı

AB yeşil pasaporta kırmızı ışık yaktı

Türkiye vizesiz Avupa hayali kurarken daha önce Avrupa’ya vizesiz gitme hakkına sahip olan Yeşil Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahiplerine de ‘ön izin’ şartı geldi.

Avrupa Parlamentosu, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin artık yolculuk izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu. Avrupa Parlamentosu, resmi Twitter hesabından “Yeni sistem, şimdiye dek vizeye ihtiyaç duymadan AB’ye giriş yapan yolcuların, artık bir yolculuk iznine sahip olmalarını gerektiriyor. Bu sayede sınırlarımıza varmadan önce, kimin AB’ye geldiğini öğrenebileceğiz. Detaylar için videomuzu seyredin” notu ile paylaştığı videoyla, vizesiz geçiş hakkına sahip kişilerin, artık yolculuk izni uygulamasına tabi tutulacağını duyurdu. Bu uygulamanın, sınır kontrolü için yürürlüğe konulduğu düşünülüyor. Avrupa Parlamentosu tarafından paylaşılan videodaki açıklamalar şöyle:

“2020 senesinde vizesiz geçiş üstünlüğü olan 39 milyon yolcunun AB’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bu yolcular, ETIAS’a (Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi) müracat etmek zorunda. AB’ye gelmeden önce 7 euro karşılığında web üstünden sisteme başvurmaları gerekiyor. 18 yaşının altındaki ve 70 yaşının üzerindeki yolcular, sisteme başvururken herhangi bir ücret ödemeyecek. Başvurular, güvenlik birimleri tarafından kontrol edilecek.”

Videoda, Avrupa Parlamentosu üyesi, Macar parlamenter Kinga Gal da konu hakkında bir açıklama yapıyor. Kinga Gal’ın sözleri şu şekilde: “En önemli unsur, güvenliği sağlamak ve kendi yurttaşlarımızı korumak.” Video, şu şekilde devam ediyor: “Seyahat başvurusu, salgın tehlikesi, yasadışı göç ve güvenlik tehdidi teşkil eden durumlarda reddedilebilir. Verilen izin, 3 yıla kadar geçerlidir.”

CHP Avrupa Birliği Temsilcisi Kader Sevinç de Twitter hesabından konu hakkında şunları ifade etti: “Türkiye’deki yeşil pasaport sahipleri de bu kapsama giriyor. ABD gibi AB de, vizesiz yolculuk hakkı olan pasaportlardan yolculuk öncesi onay uygulamasına geçiyor. Bir tür önvize uygulamasına geçiliyor.”

60 ÜLKEYİ KAPSIYOR

AB Komisyonu’nca 2016’da başlatılan çalışma ile gündeme gelen ve Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) olarak adlandırılan düzenleme, AB’ye vizesiz yolculuk edecek tüm yolcuların webten kayıt olmalarını mecburi kılacak. Türkiye’nin de içerisinde olduğu 60’tan fazla ülke yurttaşını ilgilendiren sisteme göre, AB’ye vizesiz yolculuk edebilen kişilerin, 2020’den sonra yolculuk öncesi doğum tarihi, cinsiyet gibi bilgilerin yanında, sabıka kaydı olup olmadığı, daha önce savaş bölgesinde bulunulup bulunulmadığı gibi soruların yer aldığı bir formu doldurması gerekecek. Sisteme 7 euro karşılığında kayıt yapılacak. Kayıtların 3 sene veya yolculuk belgesinin geçerlik tarihine kadar geçerli olacak, 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri kişilerin ücret ödemeyecek.

EN ÇOK İŞADAMLARINI ZORLAYACAK

AB’nin yeşil pasaporta ön uygulama şartı en fazla işadamlarını vuracak. Türkiye, AB ile yaşanan vize geriliminde büyük sorun yaşayan işadamlarının bu sıkıntısını aşmalarını sağlamak için 23 Mart 2017’de bir yasa çıkarmıştı. Kanuna göre Son 3 takvim yılı itibariyle yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üstünde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda özel damgalı pasaport verilmesinin önü açılmıştı. Bu yolla yeşil pasaport alan iş adamı sayısının 11 bin civarında olduğu belirtiliyor.

MÜZAKERE İÇİN ‘RUM KESİMİNİ TANI’ ŞARTI

Avrupa Birliği (AB) terörle mücadele yasasını değiştirmesi konusunda Türkiye’ye çağrısını yineledi. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’yle AB arasındaki vize muafiyeti uzlaşmasının yürürlüğe girmesi için Ankara’nın adım atması gerektiğini ifade etti. Avrupa Parlamentosu da evvelki aldığı kararla, Türkiye yurttaşlarına vize muafiyeti verilmesini Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıması koşuluna bağladı. Kıbrıs Rum Kesimi, Schengen ülkeleri arasında yer almamasına rağmen, çarşamba günü Strazburg’da onaylanan Avrupa Parlamentosu (AP) raporunda yer alan bir maddeyle Türkiye’nin Rum kesimini ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ olarak tanıması ve tam işbirliği yapması, veri transferi kriterinin müzakereleri için ön şart olarak belirlendi. Bu şekilde Kıbrıs’ın tanınması da  bir kriter haline geldi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.