AB vizesinde kriter sayısı 73 çıktı

AB vizesinde kriter sayısı 73 çıktı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden (AB) vize muafiyeti alarak Türk yurttaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz yolculuk edebilmesi için 72 kriter vardı. Kriterlerden bir tanesi de kişisel veri transferleri konusunda bu ülkelerle işbirliği yapmak ve bunun altyapısına sahip olmak.

Kıbrıs Rum Kesimi, Schengen ülkeleri arasında yer almamasına rağmen, çarşamba günü Strazburg’da onaylanan Avrupa Parlamentosu (AP) raporunda yer alan bir ifade Türkiye’nin Rum kesimini ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ olarak tanıması ve tam işbirliği yapmasını, bu veri transferi kriterinin müzakereleri için ön şart olarak belirledi.

AB Polis Teşkilatı EUROPOL ve Türk emniyet makamları arasında terörizme ve organize suçlara karşı işbirliğini öngören bu kriteri Kıbrıs meselesine bağlayan 5. paragraf şöyle:

“Kişisel verilerin transferi konusunda müzakerelerin başlayabilmesi için Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti de dahil, tüm AB üyeleriyle adalet ve içişleri alanlarında yatay sorumluluklarını tam, etkili ve ayrımsız bir şekilde yerine getirmesinin ön şart olduğu önemle ifade edilir.”

AB kurumları arasında sürtüşme çıkabilir

Türkiye, Europol ile bahsi geçen müzakereler için hazır olduğunu Şubat 2018’de AB’ye bildirmişti. AB heyeti de, Mayıs ayında kriterleri denetlemek için Ankara’ya gelmişti.

Kişisel verilerin transferi konusunda varılacak uzlaşmanın AP’den de onay alması gerektiği için bu rapor önem taşıyor. Ancak AB Komisyonu ve Konseyi konuya ilişkin olarak daha önce herhangi bir Kıbrıs atfında bulunmamıştı.

Zira göçmen konusunda AB için yaşami önemi olan ‘Geri Kabul Anlaşması’nı Türkiye’ye tam olarak uygulatabilmenin tek yolu eş vakitli olarak vize muafiyeti sağlamak. Dolayısı ile bu noktada AB kurumları arasında şimdi nasıl bir uzlaşma sağlanacağı merak konusu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.