‘8 milyon kişi e-Nabız’ı kullanıyor’

'8 milyon kişi e-Nabız'ı  kullanıyor'

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şuayip Birinci, her türlü sağlık kaydına erişime imkân sağlayan “e-Nabız” kullanıcısının 8 milyon kişiye ulaştığını ve yaşamının bir parçası haline geldiğini ifade etti.

Birinci,  yaptığı açıklamada, 3 sene önce hizmete giren “e-Nabız” şahsi sağlık sisteminde kullanıcı sayısında büyük artış sağlandığını ifade etti.

Sağlık kayıtlarına 7 gün 24 saat erişim olanağı sunan ve tüm sağlık kayıtlarının kontrol ve yönetimini bizzat kişinin kendisine bırakan e-Nabız uygulamasında 8 milyon kullanıcıya ulaşıldığını anlatan Birinci, özel veya kamu tüm sağlık kurumlarının bilgi sistemlerinin entegre olduğuna işaret etti.

Gerçek zamanlı veri gönderebilen sistem sayesinde yurttaşların şahsi sağlık kayıtlarına her vakit erişebildiğini aktaran Birinci, sistemin, kullanıcıların müsaade etmesi halinde sağlık çalışanının de erişebildiği bir platform olarak hizmet verdiğini anlattı.

Kişisel sağlık sistemi e-Nabız kullanıcılarının, sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan tüm muayene, tetkik ve radyolojik görüntüleme, yazılan reçeteler, ilaçlara ait tüm veriler ve geçirilen operasyonlar hakkındaki bilgilere erişebildiklerini dile getiren Birinci, “Temel maksadımız, kişinin kendi sağlığını yönetebilen, yetkilendiren, hangi hekimle ne kadar veri paylaşması gerektiğine karar veren bir model oluşturmak. Dünyada bu kadar kapsamlı, yetki düzeyi yüksek başka hiç bir uygulama yok. Vatandaşın kendi sağlığını rahat yönetmesini sağlamaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

e-Nabız sistemine kamu hastanelerinden yüzde yüze yakın veri akışı sağlandığını ifade eden Birinci, özel ve üniversite hastanelerindeki veri akışını da hızlandırdıklarını ifade etti.

“e-Nabız’a nasıl giriş yapılıyor?”

Müsteşar Yardımcısı Birinci, yurttaşların şahsi sağlık sistemini çok hızlı bir şekilde kullanmaya başladığını belirterek, e-Devlet parolası ile aktif olarak sisteme giriş yapılabileceğini, ayrıca aile hekimliklerinden de geçici parola temin edilebileceğini ifade etti.

Birinci, sağlıktaki memnuniyet oranlarını da e-Nabız üstünden değerlendirdiklerini belirterek, “Sağlıktaki memnuniyet oranlarını da bu sayede ölçmüş oluyoruz. Vatandaşlar sağlık kurumlarıyla alakalı bütün memnuniyetlerini sistem üstünden değerlendirebilirler. Muayene eden doktor ve sağlık kuruluşunun temizliğine kadar her türlü durumu ölçme şansına sahip oluyoruz. Sistem üstünden aynı zamanda kan bağışı ve organ bağışı konusunda da çok ciddi talepler alıyoruz. Bizim insanımız çok fedakâr. Organ ve kemik iliği bağış bildirimlerimiz de çok iyi düzeyde. Şu ana kadar 1 milyon 200 bin kişi organ bağışlamak için bildirim yaptı.” şeklinde konuştu.

“e-Nabız verileri her an cepte”

e-Nabızın, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için tasarlanan mobil uygulamayla kolay kullanılabildiğini anlatan Birinci, böylelikle kişilerin kendilerine ait tüm sağlık bilgilerini her an yanlarında taşıyabildiklerini ifade etti.

Birinci, “e-Nabız”da Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ne bağlanarak kişinin kendisi, çocukları ve yetkilendirilmiş yakınları için randevu alabildiğini, hekimle geçmiş sağlık kayıtlarını paylaşarak tedavi süreçlerine kalite ve hız katabildiklerini kaydetti.

Sistemde ebeveynlerin her ikisi de birbirine onay vermişse 15 yaşından küçük çocuklarının sağlık kayıtlarına erişebildiğine dikkati çeken Birinci, böylelikle çocuklarına ait sağlık bilgilerini de görme fırsatı bulabileceklerini ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.