SAATLER GERİ ALINMAYACAK

30 Ekimde Saatler Geri Alınmıyor Dikkat..!

Türkiye’de 30 Ekim Pazar gecesi saatler 1 saat geri alınmayacak. Ancak akıllı telefon ve bilgisayar kullanıcıları dikkat. Bunun nedeni de akıllı telefonlar ve bilgisayarlar başta olmak üzere bir çok cihazın otomatik saat ayarlarına sahip olması. Güncellenmeyen işletim sistemleri ve yazılımlar yüzünden pazar günü saatiniz bir saat geri alınmış olarak uyanabilirsiniz.

Saatler Otomatik Olarak Geri Alınacak

Sektör yetkililerinin verdiği bilgilere göre, 50 milyon mobil cihaz, pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat ileri alacak. Bu sorun için iletişim operatörleri şebeke ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerini alıyor. Ancak işletim sistemleri ve cihaz üreticilerinin saatlerde güncelleme yapması gerekiyor.
Güncelleme yapılmayan işletim sistemlerinde saat ayarı, ‘otomatik’ yerine ‘manuel ya da elle’ olarak seçilmeli. Ancak riske atmamak için ise pazar günü televizyonlardaki saati kontrol etmekte yarar olacak. Windows işletim sistematik bilgisayar ve sunuculardaysa güncellemelerin yapılması durumunda ise saatler doğru ayarda korunacak.

 

Elektrik Sayaçlarının Saatinede Dikkat Edilmeli

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu- EPDK’da elektrik tüketimini ölçme maksatlı tesis edilen elektronik sayaçların 30 Ekim 2016 Pazar günü, daha önceden programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat geri alacağı anımsatılarak, “Söz konusu durum üç vakitli tarife üstünden elektrik tüketen tüketiciler düşünüldüğünde; sayaç saatiyle gerçek saat arasında bulunan bir saatlik fark gündüz ve gece vakit dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve üç vakitli tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin yanılmasına neden olacaktır” denildi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.