3 Dönem’e takılan çok az aday olacak

3 Dönem'e takılan çok az aday olacak

AK Parti kurmaylarına göre, bu haldeki 80 civarındaki başkandan yeniden aday gösterileceklerin sayısı 10’u geçmeyecek.

AK Parti’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde aday olacakların başvurularının kasımın ilk haftasından sonra alınması öngörülüyor. Önümüzdeki hafta önce MYK’nın arkasından da MKYK’nın toplanması ve adaylık süreciyle ilgili takvimin netleştirileceği belirtildi. AK Parti yönetimi bir yandan da yerel seçimler için açıklayacağı manifesto hazırlıklarını sürdürüyor. 1994 senesinde Erdoğan’ın İstanbul büyük şehir belediye başkanlığında ortaya koyduğu ruhu, bu seçimlere de taşıyacaklarını belirten AK Parti kaynakları, manifestonun ‘Hesap verebilir, saydam, istişareye dayalı, ekip ruhu ve kollektif çalışmayı’ öne çıkaran ilkelerden oluşacağını ifade etti.

AK Parti kurmayları “Başkanların anayasaları olacak ve uymakla mecburi olacakları kurallar olacak. Biz bunları ayrı ayrı vatandaşa sorarak belirledik. Vatandaş, ilini ya da ilçesini yöneten başkanların şeffaf ve saydam olmasını, lüks ve cafcaftan uzak durmasını, 1994 ruhunu görmek istediğini, kısaca Erdoğan belediyeciliğini görmek istiyor. Tüm bunlar dikkat alınıyor. Belirleyeceğimiz etik kurallar bir manada başkanların anayasaları olacak” değerlendirmesini yaptı.

AK Parti’de bu yerel seçimlerde ‘akraba yasağının’ da kesin kurallarla uygulanacağı belirtiliyor. AK Parti kurmayları “Birinci ya da ikinci derece akrabalardan, biri başkanlığa biri belediye meclisi ya da il genel meclisi üyeliğine aday gösterilmeyecek” değerlendirmesini yaptı.

Ayrıca, AK Parti’den seçilen başkanlar, belediyeyle doğrudan ilişkili olan bir mesleklerini sürdüremeyecekler. Mesela seçim öncesi müteahhitlik yapıyorsa seçimden sonra bu işini bırakacak ve yakın çevresinin de belediyeyle ilişkisi olmayacak.

Üç dönemini dolduran 80 civarındaki mevcut belediye başkanının gözüyse parti yönetiminin vereceği ‘istisna’ kararında olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, üç dönem kaidesinin uygulanacağını, lakin az sayıda istisna olacağını ifade ettiği belirtiliyor.

AK Parti kurmaylarına göre, yurttaşın zaten büyük bir değişim isteği varken, üç dönemlik başkanlardan yeniden aday gösterileceklerin sayısı onu geçmeyecek. Kocaeli, Bolu, İstanbul’da Kağıthane, Ümraniye, Beykoz, Zeytinburnu, Güngören, Bahçelievler, Beyoğlu ve Ankara’da Altındağ, Kahramankazan üç dönemlikler arasında.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.