21 Yıllık Hayal!Süre 20 Dakikaya Düşecek

21 Yıllık Hayal!Süre 20 Dakikaya Düşecek

Şırnak ile Cizre ilçesi arasında, 1997’de ihalesi yapılan ve 1998’de inşaatına başlanan lakin terör saldırıları sebebiyle bitirilemeyen duble yol, tamamlanma aşamasına geldi. Cudi Dağ’ında 700 ve 800 metre uzunluğunda iki tünel ve 365 metre uzunluğunda bir viyadük yapılan yol için çalışmalar tüm hızı ile sürüyor. Temmuzda trafiğe açılması düşünülen yol ile 45 dakika olan Şırnak-Cizre arasındaki mesafe 20 dakikaya düşecek ve Şırnaklılar 21 senelik hayallerine kavuşacak.

“Bu yolun hikayesi PKK’nın karanlık yüzünü gösteriyor”

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Cizre-Şırnak kara yolunun hikayesinin bile tek başına, bölücü terör örgütünün karanlık yüzünü göstermeye yettiğini vurguları. Yolun 1997’de ihale edildiğini ve 1998’de inşaatına başlandığını anımsatan Aktaş, “Toplam uzunluğu 37 kilometre ama hala tamamlanamamış. Çünkü terör örgütü sürekli buraya saldırmış. İş makinelerini yakmış, işçileri kaçırmış. Çalışan işçilerimizin güvenliğini alan korucularımızı, askerlerimizi maalesef şehit etmiş. Ve maalesef bu yol bugüne dek kalmış. Ama geçtiğimiz dönem içinde terörle mücadelede gösterilen etkin mücadele sonucunda o bölgeler terörden temizlendi. Ve inşaatlar başladı, hızlıca devam ediyor. Bir terslik olmasa haziran sonu ya da temmuz başında hizmete açacağız. Bu Şırnak insanı için çok büyük bir hizmet. Çok büyük bir yatırım ve bizi çok rahatlatacak bir yoldur” şeklinde konuştu.

Yolun açılması ile Şırnak-Cizre arasının 37 kilometreye ineceğini anlatan Vali Ataş, “Geniş ve duble bir yol olacağı için çok hızlı bir ulaşım sağlanacak. Şu an yaklaşık 45/50 dakika olan Şırnak/Cizre arası yol âzâmi 20 dakikaya inmiş olacak. İnsanlarımıza büyük bir hizmet yapılmış olacak. Burada 2 adet tünel var yaklaşık 3 kilometre uzunluğunda. Cudi Dağın altından geçen iki adet tünel. Yine 1 viyadük var iki tüneli birbirine bağlayan bir viyadük. Çok büyük bir yatırım, yaklaşık 500 milyon yatırım bedeli olan bir yatırımdır” şeklinde konuştu.

“Cudi Dağı’ndan artık insanoğlu geçecek”

Şırnaklı yurttaşlardan Serdar Tatar ise, senelerdir bu yolun özlemini çektiklerini belirterek, “Yıllardır terör vakaları sebebiyle onlarca müteahhit mağdur oldu. Şehitler verildi bu yol çalışması sebebiyle. Nihayetinde AK Parti hükümeti döneminde bu sonuçlanacak. Bu yolun Şırnak’a medeniyet getirmesini bekliyoruz. Uzun zamandır tek yönlü yolda onlarca kaza meydana geldi, onlarca yaşamlar gitti. Bu problemlerin olmaması için kıza zamanda yolumuz biter inşallah. Cudi gibi bir yerde gezmeyi hayal ederken, şu anda 2 viyadük, 4 tünelin hizmete açılması hakikaten hayaldi, gerçek oldu diyebiliriz. Yıllardır terör faaliyeti olan Cudi Dağı’ndan artık insanoğlu geçecek. Orayı bir güzergah olarak kullanacaklar. Giderken çok güzel bir manzarayla karşılaşacaklar. Bu yeni yolla beraber Şırnak’a çok güzel hizmetler geleceği umudundayız” ifadelerinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.