15-20 yıl içinde yapay organ hayali gerçekleşecek

15-20 yıl içinde yapay organ hayali gerçekleşecek

Organ nakli hekimlerinin hayali, yakın bir gelecekte suni organlarla hastalara can aşılamak. Prof. Dr. Acar Tüzüner bunun 15-20 sene içinde gerçeğe dönüşeceğini belirterek “Hasta diyalize girmeden böbrek nakli olarak yaşamını sürdürebilecek. Hiçbir hasta karaciğer yetmezliğine yakalanmayacak, karaciğer tümörlerini tamamiyle tedavi edeceğiz” şeklinde konuştu.

Antalya’da düzenlenen 1. Uluslararası Organ Nakli Ağı Kongresi’nde, organ nakli için sırada bekleyen binlerce hastanın yaşamını kurtaracak üç boyutlu (3D) yazıcı teknolojisiyle kalp, böbrek, akciğer, karaciğer gibi suni organların üretilmesine ilişkin çalışmalar değerlendirildi. Kongrede üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle yapay organ üretimine ilişkin sunum yapan Ankara Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Acar Tüzüner “Muhtemelen 15-20 sene içinde organ nakillerini suni organlardan duymaya başlayacağız” şeklinde konuştu.

Türkiye’de organ nakli konusunda başarılı çalışmaların gerçekleştirildiğini lakin organ bağışı konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getiren Tüzüner “Ülkemizde çok sayıda organ bekleyen hasta var ama elimizde organ yok. Organ bulunuyor, bir insandan alıp, başka bir insana naklediyoruz lakin bu kez de dokunun reddi gibi sıkıntılar yaşanıyor” şeklinde konuştu. Organ nakli konusunda en ilerici çözümlerden birinin doku mühendisliği ile yapay organlar üretip, insanlara hem kendi dokuları ile barışık organlar nakletmek, hem de ihtiyacı çözmek olduğunu anlatan Tüzüner “Bugün kök hücreyle kas, damar gibi basit dokuları üretebiliyoruz. Ancak hücreleri teker teker birleştirip böbrek, kalp, akciğer, karaciğer gibi daha kompleks organlar haline getiremiyoruz, şimdilik” değerlendirmesini yaptı.

Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin bir kağıda resmi basar gibi üç boyutlu şekiller oluşturulmasına olanak verdiğini dile getiren Tüzüner, sanayide plastik, metal gibi çeşitli materyaller kullanılarak daha önceden taranmış cisimlerin kopyalarının yapılabildiğini kaydetti. Tıp dünyasında da buna benzer bir çalışma yürütüldüğünü aktaran Tüzüner, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kök hücreden elde edilen hücrelerin, bu yazıcıların içine konulması, plastik, metal gibi materyaller yerine hücreler püskürtülerek 3 boyutlu değişik hücreler içeren kompleks organların üretilmesi düşünülüyor. Bunun için değişik çalışmalar var. Bugün mesane kası, damar gibi basit yapısal düzeydeki organları üretmek mümkün, lakin böbrek, karaciğer gibi organların üretilmesi için yürütülen çalışmalar halen laboratuvar aşamasında. Muhtemelen 15-20 sene içinde organ nakillerini suni organlardan duymaya başlayacağız. Belki çok daha hızlı olabilir. Hem dünyada hem Türkiye’de bu teknolojiye ilişkin çalışmalar başladı.”

Yapay organlarla bir çok sıkıntının aşılacağını belirten Tüzüner “İleride hasta diyalize girmeden böbrek nakli olarak yaşamını sürdürebilecek. Hiçbir hasta karaciğer yetmezliğine yakalanmayacak, karaciğer tümörleri tedavi edilebilecek” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.