Suçiçeğinin Belirtileri ve tedavisi Nelerdir?

Suçiçeğinin Belirtileri ve tedavisi Nelerdir?

Minik kızarıklıklarla ortaya çıkan Suçiçeği daha çok çocuklarda,bebeklerde görülen virüs kökenli bir hastalıktır. Suçiçeği çok ağır belirtilere yol açmaz. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık türüdür. Bu hastalığın oluşmasını sağlayan virüs varicella-zoster virüsüdür. Bu virüs suçiçeği ve zona hastalıklarının oluşmasına neden olur. Suçiçeği çocuk yaşta görülür ve bu hastalığı geçiren kişi bir kez daha bu hastalığa yakalanmaz. Zonaysa çocuk yaşta suçiçeği geçiren kişilerin ilerleyen ortaya çıkış süresi yaklaşık olarak 14 gündür. Çiçek hastalığı dünyadan silinmiştir.


Suçiçeğinin Belirtileri

Suçiçeği hastalığının bulaştıktan sonra hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi belirtileri olabilir. Suçiçeği hastalığının asıl belirtileriyse deride kısım kısım oluşan dökülmelerdir. Bu döküntüler aşama aşama gelişir. İlk başlarda pembe deriden kabarık şekilde oluşur. Daha sonra bu kabarcıklar su toplamaya başlar. Bu kabarcıklar patlar ve berrak bir su akar. Fakat bu sular 12-14 saat sonra bulanıklaşmaya başlar. Daha sonra yaralar kabuk bağlar ve dökülür. Bu yaradaki kabuklar dökülürken diğer bir yandan da yeni kabarcıklar ortaya çıkar. Eğer kabarcıklar kendi patlar ve yaralar kendi dökülürse iz kalmaz. Ama kişinin kendisi patlatır ve kabukların dökülmesi için uğraşırsa izler kalıcı olabilir. Bu döküntüler genellikle sırt ve göğüslerde meydana gelir. Kaşıntıya neden olur.


Suçiçeği Tedavisi

Suçiçeği geçiren kişi ateşli olacağı için ateş düşürücü verilir. Genelde çocuklarda görüldüğü için ve kaşıntıya neden olduğu için çocukların tırnakları kesilmelidir. Vücut sürekli temiz olmalı ve enfeksiyon kapma riskine karşı korunmalıdır. Kaşıntı için hafif olanlara losyon verilebilir ve kaşıntısı ağır olanlara ilaç tedavi uygulanır. Suçiçeği geçiren bir kişiye katiyen aspirin verilmemelidir. Çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.