Siyah Noktalar Nasıl Geçer ?

Komedon adı ile adlandırılan siyah nokta, ciltte bulunan yağ kanallarında oluşan bir deri problemidir. Siyah noktalar, Ciltte bulunan kanalların tıkanması demektir.

Cildin altında yağ bezeleri bulunur, bu bezelerden cildin korunması ve yabancı maddelerin atılabilmesi için sebum isimli bir salgı maddesi üretilir. Sebum salgısı deri üzerinde bulunan yağ kanallarından salgılanır. Fakat bazen üretilen fazla yağ salgısı kanalların tıkanmasına neden olur bu da komedon ya da daha sonrasında sivilce olarak ortaya çıkmaktadır.

Komedonlar genelde hormonal düzensizlikler sonucu oluşmaktadır. Fakat bunun dışında deri temizliği, beslenilen besin türü ya da kullanılan yanlış kozmetikler sonucu da ciltte oluştuğu gözlemlenmiştir.

Siyah Nokta Hangi Ciltlerde Görülür ?

Siyah nokta olarak bilinen komedonlar, daha çok yağlı deri tipine sahip insanlarda bulunur. Çünkü bu deri tipi, normal deri türlerine göre daha fazla sebum maddesi üretirler. Fazla olarak üretilen bu maddeyse yağ kanallarında tıkanmaya yol açarak siyah noktaların oluşmasına neden olur.

Siyah noktalar, ergenlik çağı itibarıyla hormonal değişiklikler sonucunda cildin yağ oranı artan genç bireylerde daha çok bulunur. İleriki yaş dönemlerindeyse bu tarz deri sorunları kendiliğinden azalmaktadır.

Siyah Noktalar İçin Öneriler 

  • Siyah noktalar, herşeyden önce artık yağ ve kirlerden oluşan maddelerdir. Cildin bu bu artık maddelerden arındırılması için deri temizliğine itina gösterilmesi gerekir. Günlük deri temizliğinin deri tipine uygun kozmetik ürünlerle yapılması önemlidir. Zira yanlış kozmetik kullanımı komedonları geçirmeyeceği gibi bunların artmasını ve sivilce gibi başka deri problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.
  • Komedonlar, deri üzerinde bulunan gözeneklerin belirginleşmesiyle daha sık ortaya çıkmaktadır. Uygun tonik ve deri sıkılaştırıcı bir takım ürünler kullanarak deri gözeneklerini küçültmek siyah nokta oluşumunu azaltacaktır.
  • Cilt üstünde bulunan siyah noktalardan kurtulmak için haftalık düzenli maskelerin yapılması gerekir. Kil maskesi, yoğurt maskesi vb. bazı maskeler deri üzerinde bulunan komedon gibi deri problemlerinin azalmasında fazlası ile etkilidir. Fakat bu maskelerin aksatılmadan haftalık olarak yapılması ehemmiyet arz eder.
  • Cilt temizliğinden ziyade kıyafetlerin ve kullanılan yastık kılıflarının da temiz olması komedonların yok edilmesi açısından önemlidir. Çünkü zamanla bu bölgelerde bakteri birikmesi oluşmaktadır. Bu bakteriler kıyafet, yastık gibi deri ile temas durumunda olan şeylerle cilde geçmektedir. Daha sonrasında deri üzerinde bulunan yağ kanallarına dolan bakteriler bu kanalların tıkanmasına ve komedon, sivilce gibi deri problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.