Sağlık Alanında Önemli Bir Yenilik Gerçekleştirildi !

Sağlık Alanında Önemli Bir Yenilik Gerçekleştirildi !

Sağlık kurumlarında yapılan testler konusunda yeniliklerin yapılması hasta ve hasta yakınları için sevindirici bir haber oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, hastalıkların tanısı veya tedavisi için gerekli olan testlerin yapılmasının devlet güvencesi altına alınarak bedava yapılacağını ifade etti.

Nadir Test Nedir ?

Gümüş açıklamasında, yaklaşık olarak binde 10 oranında görülen hastalıkların nadir testler kategorisinde olduğunu, bunlardan bazılarının yeni teknolojiler ile yapıldığı için halen hastanelerde yapılamadığını, testlerin doktor tarafından istemediği takdirde yurt dışında yapılabildiğini ifade etti. Yapılan testlerin parası Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmasından sonra parası ödeniyor. Yurt dışında yapılan bazı testler 8 – 10 bin dolar arasında olabiliyor.

Hasta ve Hasta Yakınları Para Ödemeyecek

Gümüş açıklamasının devamında, ‘’ Özellikle kanser gibi hastalıkların genetik incelemesinde bazı testler bulunuyor. Bu tür testler rutin kullanımda çok fazla yer almıyor. Hastanelerde bu testlerin yapılamamasından dolayı sıkıntılar yaşanabiliyor. Vatandaşlarımızın bu konuda mağdur olmaması için hasta veya hasta yakınlarının cebinden herhangi bir ödeme yapmamaları için gerekli düzenlemeleri yaptık. Bu çalışmadan sonra hastalar ödeme yapmadan testleri yaptırabilecekler. Bu konuyu çözmek için ülke genelinde 4 ana ilde seyrek testler ile alakalı bir merkez kurulacak ve kuryeyle test örnekleri buralara gönderilip sonuçlanacak’’ dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.