Renk Körlüğü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Renk Körlüğü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Renk Körlüğü Nedir ?

Renk körlüğü, kısaca daltonizm: en kısa tanımı ile insan gözünün çevresindeki renkleri ayırt edememesi durumudur. Bu hastalıkta, gözlerin içerisinde bulunan ve renkleri ayırt etmeyi sağlayan koni hücrelerinin olmaması, gereğinden az olması ya da işlevini yerine getirememesi durumları vardır.

Genel olarak renk körlüğünde kırmızı ve yeşil renkleri ayır edilemez. Fakat seyrek de olsa mavi-sarı gibi diğer renklerin karıştırılması durumları da görülebilir. Renk körlüğü bulunan hastaların çoğu, renkleri sosyal yaşamta rahat bir şekilde ayırt edebilseler de farklı ışıklar altında bu hastalığın sonuçları ortaya net bir şekilde çıkabilmektedir.

Renk Körlüğü Kimlerde Oluşur ?

Daltonizm, insanlarda her iki cinste görülebilse de özellikle erkek bireylerde çok daha sık rastlanabilen bir hastalıktır. Bunun nedeni,  renk körlüğü hastalığının X kromozomuyla taşınan bir gende ortaya çıkmasıdır. Renk körü olan erkek bireylerin, kız çocukları renk körü olmayıp bu hastalığın taşıyıcısı olurlar. Renk körü olan bayan bireylerin erkek çocuklarıysa % 50 oranla renk körü olma olasılığına sahiptir.

Renk Körlüğünün Oluşum Nedenleri ?

Renk körlüğü, çevresel faktörlere dayanmayan genetik bir hastalıktır. Ayrıca renk körü olmayan bir kişinin daha sonradan bu hastalığa yakalanma riski de doğal yollarla bulunmamaktadır. Fakat ağır bir beyin hasarı, retinada bulunan biz bozukluk bu hastalığın daha sonra ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle yüksek enerjili ultraviyole ışınlara maruz kalmak, renk körlüğünün kalıcı olarak ortaya çıkmasına neden olabilir.

Renk körü olmayan kişi, bu hastalığa dair bir gen taşıyorsa doğacak çocuklarının renk körü olma olasılığı vardır.

Renk Körlüğü Teşhisi Nasıl Konur ?

Renk körü olan her hasta renkleri karıştıracak diye bir genelleme bulunmamaktadır. Bu yüzden doğal yollar ile renk körlüğü belirlenemez. Daltonizm hastalığının belirlenebilmesi için özel olarak tasarlanmış basit bir test bulunmaktadır. Bu testte karıştırılması muhtemel birbirine yakın renk tonlarından oluşan baloncuklar ile bir sayı oluşturulur. Ve teste tabi tutulan kişiden bu sayının okunması istenir. Kişi renk körlüğü hastalığına az derece de olsa sahipse bu sayıyı okuyamaz. Böylelikle de daltonizm hastalığı teşhis edilmiş olunur.

Renk körlüğü Tedavi Mümkün Mü ?

Renk körlüğü tedavisi, halen tıp ve bilim tarafından bulunamamıştır. Fakat kromojen denilen ve renklerin algılanması için tasarlanmış olan özel bir ürün sayesinde daltonizm hastaları, sağlıklı bir şekilde sosyal ortamda renkleri ayırt edebilmektedir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.