PROSTAT NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

PROSTAT NEDİR ? 

 Prostat kestane boyutunda ve şekillerinde bir salgı bezidir. Mesanenin altında, rektumun (makat) önünde yer alır. Prostatın tam merkezinden üretra denilen mesaneden idrarı boşaltmaya yarayan kanal yer alır. Ejekülasyon (cinsel boşalma) sırasında prostatı çevreleyen kaslar seminal sıvıyı üretraya doldurur. Seminal sıvı üretra boyunca penis ucuna kadar gelerek buradan dışarıya akar.

En sık görülen normal prostat büyümesidir. İlerleyen yaşla birlikte özellikle 50 yaşından sonra erkeklerin yarısında prostat büyümesine bağlı belirtiler görülür. 60 yaş sonrası bu oran yüzde 70’lere kadar çıkar. Erkeklerin üçte biri prostat büyümesi nedeniyle müdahale geçirmek durumunda kalmaktadırlar. Yani 3 erkekten biri günümüzde bu prostat büyümesinden etkilenmektedir. Prostat çok sık görülen bir hastalık olduğundan erkeklerin çok dikkatli olmaları ve sıklıkla doktor kontrolüne gitmeleri gerekmektedir.

 Prostatın en sık görülen hastalıklarından biri de prostat kanseridir. Prostat kanseri; erkeklerde en sık görülen kanser tiplerinde birinci sırada gelirken, erkek ölümlerine neden olan kanser türlerinde ise akciğer kanserinden sonra en sık görülen ikinci tip kanser türüdür. Her altı erkekten bir tanesi prostat kanserine yakalanmaktadır. Kabaca, bir erkek prostat kanseri olursa ömründen 9 yıl kaybediyor. Her 3 prostat kanserinden ikisi 65 yaşın üzerinde görülür.

1717911

PROSTATIN BELİRTİLERİ

1-İdrar yaptıktan sonra boşalamama hissi
2-Sık sık idrara gitme
3-İdrar yaparken kesik kesik yapma
4-Sıkışık bir şekilde ve sık sık koşarak aciliyet hissi ile tuvalete gitme
5-İdrar yaparken akımın çok ince olması
6-İdrar yaparken ıkınmak zorunda kalmak
7-Geceleri 2 ya da daha fazla tuvalete kalkma ihtiyacı
8-İnce ve ayak dibine doğru ileri atım yapamadan idrar yapmak
9-İdrar yapma sonrası damlamalar olması
10-İdrar kaçırma
11-Mesanenin dolarak şişmesi ve idrar yapamama sonrası şiş bir karınla hastaneye gitmek

PROSTATIN TEDAVİ YÖNTEMİ 

Buharlaştırma yöntemi günümüzde prostat tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemdir. Tedavi döneminde ilk önce yeşil ışık (green light) denilen lazer yöntemi gündeme gelmiştir. 2005 yılında ikinci bir lazer geliştirildi. Şu anda onun üst versiyonları kullanılmaktadır. Bunlar kırmızı ötesi lazerlerdir. En son gelinen noktada, günümüzde artık sadece kırmızı ötesi ışığı tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Bu son dönemde geliştirilen tedavi yöntemlerinden ile prostat tedavisinde başarı oranları oldukça yükselmiştir. Buda hastalara daha olumlu sonuçlar verecek şekilde yansımıştır.

Erken tanı için mutlaka sık sık doktar kontrolüne gidilmelidir. Bu kontroller hastalığın başlangıcı için hayati bir önem taşımaktadır. Bu sayede erken tanı konulduğunda tedavi sürecinde olumlu sonuçlar alma olasılığınız artar.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.