Prostat Kanserine Bitkisel Çözüm!!!

Prostat kanseri adından da anlaşılacağı üzere erkeklerin korkulu bir rüyasıdır.Bir çok erkek bu hastalığa genç yaşlarda yakalanabiliyorlar.Peki bu hastalığın pençesine düşmemek için neler yapmanız gerekiyor.Yapılan araştırmalarda bitkisel çözümler denenmiş ve bu deneylerde Keten tohumu tüketimi prostat kanseri riskinizi azaltabilir görüşü oluşmuştur.

Bazı araştırmalar keten tohumu prostat kanserinizin yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceğini önermektedir.Çoğu kişi herhangi bir yan etkisi olmaksızın keten tohumu veya keten tohumu yağı tüketebilir.

Keten antik Mısır ve Çin’e dayanan kökleri, onu en eski lif ürünlerinden biri haline getirir. Keten tohumları manganez, vitamin B-1 ve omega-3 yağ asitleri gibi zengin bir besin kaynağıdır.

Araştırmacılar keten tohumu için potansiyel sağlık yararlarını hala araştırıyor olsalar da, bazı insanlar diyabetten prostat kanserine kadar değişen çeşitli koşullara karşı koruduğunu düşünüyor. Prostat kanseri erkekleri etkileyen en yaygın kanserdir. Bu hastalık yaklaşık 7 kişiden 1 tanesinde teşhis edilir.

Keten tohumunun sağlığa olan faydaları

Keten tohumu lif bakımından zengin bir besindir, kan şekeri düzeylerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

Keten tohumunda bulunan omega-3s, kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyet lignanları, kadınların genel sağlığına fayda sağlayabilecek östrojen benzeri bileşiklerdir.

Birçok keten tohumu, yüksek lifli ve omega-3 içeriğinden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda lignanlar olarak bilinen fitokimyasal maddeler bakımından zengindir. Bu fitokimyasallar birçok lif bakımından zengin gıdalarda bulunur ve doğal bir antioksidan kabul edilir.

Daha fazla araştırma gerekli olsa da, keten tohumu yemeklerinin yardımcı olabileceği önerilmiştir:

  • Kolesterol düzeylerini düşürmek
  • Sıcak basmaları yönetmek
  • Obedi erkeklerde ve prediyabetli kadınlarda kan şekerini iyileştirmek
  • Kabızlığı hafifletmek
  • Kardiyovasküler sağlığı artırmak

  Bazı insanlar, keten tohumu içerisindeki diyet lignanlarının, tohumun kanserle mücadele özelliklerine katkıda bulunduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, lignanlar, östrojen hormonuna benzer bir fito östrojen türü olabilir. Bu nedenle lignanlar, hormona bağlı kanserler olan insanlar için faydalı olabilir. Buna prostat kanseri dahildir.

   Araştırmalar ne diyor?

  Keten tohumu tüketimi prostat kanseri riskini azaltabilir. Bir 2014 araştırmacısındaki araştırmacılar, keten tohumunun genel prostat sağlığını korumasına ve büyümüş prostat riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

  Zaten prostat kanseri tanısı aldıysanız, keten tohumu tüketimi etkili bir tamamlayıcı tedavi olabilir. 2013’teki bir araştırmacı araştırmacılar, keten tohumu içerisindeki lignanın lokalize prostat kanserli erkeklerde kanserli hücrelerin yayılmasını önleyebileceği sonucuna vardı.

  Prostat kanseri için radyasyon tedavisi gören erkekler de keten tohumlarından yararlanabilir.2007’de yapılan bir hayvan araştırmasında araştırmacılar, keten tohumu yağı ile ilgili radyasyona karşı koruyucu etkilere baktı. Araştırmacılar, keten tohumu yağı ile muamele edilen farelerin, radyasyondan sonra kontrol grubundaki farelere göre daha uzun bir ömre sahip olduğunu keşfetti. Bu farelerde ayrıca radyasyonla ilgili kiloda daha az açık vardı.

  Keten tohumu’nın prostat kanseri üzerindeki etkisi ile ilgili araştırmalar sürüyor. Genel olarak, sağlık uzmanları hâlâ keten tohumu ve diğer lignanlardan neden prostat sağlığı ve kanser önlemeye yardımcı olabileceğinden emin değiller.

  Keten tohumu nasıl kullanılır?

  Keten tohumu birçok formda bulunur. Keten tohumu takviyeleri veya kapsülleri satın alabilmenize rağmen, birçok kişi diyetlerine keten tohumu eklemeyi tercih eder. Tüm keten tohumu sisteminizde sindirilmemiş olarak geçebileceğinden, en çok fayda sağlayan zemin keten tohumundan elde edilebileceği düşünülmektedir.

  Çoğu aktardan veya sağlıklı gıda mağazasında keten tohumu satın alabilirsiniz. Tüm keten tohumu alırsanız, potansiyel sağlık yararlarını en üst düzeye çıkarmak için tohumları bir kahve değirmeninde öğütebilirsiniz. Onları hava geçirmez bir kapta muhafaza ederseniz. Bütün tohumları buzdolabında saklayarak taze tutabilirsiniz.

  Birkaç yolla keten tohumu diyetinize ekleyebilirsiniz. Bir çorba kaşığı zemin keten tohumu eklemeyi düşünebilirsiniz:

  • kahvaltı gevreği
  • yoğurt
  • Smoothies

  Bazı ham veya olgunlaşmamış keten tohumları toksinler içerir. Keten tohumu, az miktarda yediğinizde genellikle güvenlidir, ancak günde 5 çorba kaşığı veya 50 gramdan fazla keten tohumu tüketmeniz hafif yan etkilere neden olabilir.

  Daha büyük bir miktar yemek istiyorsanız, tost, pişirin veya tohumları fırında pişirin. Bunun toksinleri yok etmesine rağmen, potansiyel beslenme yararlarını azaltabilir.

  Keten tohumunu fazla tüketmenin riskleri:
  1. Büyük miktarlarda keten tohumu tüketmek hafif gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir.
  2. Keten tohumu kan şekerinizi veya kan basıncınızı etkileyebilir.
  3. Bağırsak rahatsızlığınız varsa, keten tohumu yemekten kaçınmalısınız.

  Çoğu kişi herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan keten tohumu veya keten tohumu yağı tüketebilir. Keten tohumu tüketirken nemli kalmalısınız. Tohum doğal olarak emici ve onu tüketirken ılımlılık kullanmazsanız yemeyi dehidrasyona neden olabilir.

  5 çorba kaşığı çiğ veya çıplak keten tohumu tüketirseniz, hafif yan etkilerle karşılaşabilirsiniz:

  • Şişkinlik
  • karın ağrısı
  • hazımsızlık
  • gaz

  Enflamatuar barsak hastalığı, divertikülit veya sık ishal varsa keten tohumu yememelisiniz.

  Keten tohumu kan şekeri seviyenizi düşürebilir, bu nedenle diyabetli veya hipoglisemi hastaları dikkatli davranmalıdır. Antikoagülan veya tansiyon ilaçları kullanıyorsanız, keten tohumu yemeden önce doktorunuza danışmalısınız.

  Prostat kanseri için diğer tedaviler

  Siz prostat kanseri tanısı aldıysanız, keten tohumu birinci basamak tedavisi olarak kullanmamalısınız. Genel reçetenize keten tohumu eklenmesi hakkında doktorunuzla konuşun. Birlikte, sizin için en iyi tedavi planını belirleyebilirsiniz.

  Prostat kanseri için geleneksel tedavi aşağıdakileri içerebilir:

  • Birkaç cerrahi yöntem mevcuttur, ancak radikal prostatektomi en yaygın olanıdır. Bu ameliyat sırasında, doktorunuz prostat bezi ve çevresindeki bazı dokuları kaldıracaktır.
  • Kanseriniz yavaş büyüyorsa, doktorunuz sizi izlemeyi, beklemeyi ya da gözlemlemeyi önerebilir. Doktorunuz herhangi bir büyümeyi dijital rektal muayene veya prostata özgü antijen testi ile izleyecektir.
  • Bağışıklık sistemini kanserli hücrelerle savaşmaya yardımcı olan bir aşı mevcuttur.
  • Hormon tedavisi, kanserli hücrelerin büyümesine neden olan erkek hormonlarının veya androjenlerin seviyesini düşürür.
  • Kanseriniz düşük dereceli ise, doktorunuz radyasyonu lokalize bir tedavi olarak önerebilir. Kanserin yayılmasını önleyebilir.

  Şimdi ne yapabilirsiniz

  Keten tohumunun anti-kanser özelliklerine ilişkin araştırma devam etmektedir. Eğer keten tohumu tedavinize veya önleme rejimine eklemek istiyorsanız, doktorunuza danışın. Keten tohumlarını tüketmenin potansiyel faydalarını ve risklerini tartışabilir ve sizin için en iyi seçenek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olurlar.

  Eğer keten tohumu denemek istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutun:

  • Tüketiminizi günde 5 çorba kaşığı veya daha azıyla sınırlamalısınız.
  • Büyük miktarda keten tohumu, mide ağrısı gibi hoş olmayan yan etkileri tetikleyebilir.
  • Keten tohumu, bazı ilaçları etkileyebilir; bu nedenle tüketimden önce doktorunuza danışın.

  Keten tohumu sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olmasına rağmen, bu birinci basamak tedavisi değildir. Prostat kanseri tanısı aldıysanız ve keten tohumu denemek istiyorsanız, doktorunuzun önerebileceği geleneksel tedavilere devam etmeniz gerekir. Keten tohumu tamamlayıcı bir tedavi olarak yararlı olabilir.

  Prostat kanserini önlemenin diğer yolları

  Ailenizin geçmişi gibi bazı risk faktörlerini değiştiremezsiniz. Diyetiniz gibi bazı yaşam tarzı seçimlerini kontrol edebilirsiniz. Yağ oranı düşük ve meyve ve sebzelerde yüksek olan bir diyetle riskinizi azaltabilirsiniz.

  Diyetinizi geliştirmeyle ilgili bazı ipuçları:

  • Zayıf  kesimlerini seçin.
  • Düşük yağlı veya az yağlı süt ürünlerini tercih edin.
  • Zeytinyağı gibi bitki kökenli yağlar, yağ gibi yerine, tereyağı gibi kullanın.
  • Ne kadar çok meyve ve sebze yerseniz, o kadar iyi olur.

  Balık ve keten tohumu gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin gıdalar ekleyin.

  Egzersiz yapmak, sağlıklı bir kilo vermek ve sigara bırakmak da riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Düzenli fizik muayenelerinizi takip edin ve riskinizi doktorunuzla tartışın. Önleme ipuçları önerebilir ve sizin için uygun bir tarama programı oluşturabilirler.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.