Panik Atak Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Panik Atak Nedir ? Belirtileri Nelerdir ?

Panik atak birden kişiye sıkıntı, endişe, korku, ölüm korkusu gibi düşünceleri yaşatan ve nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Panik atak nöbetleri genelde beş on dakikayla yarım saat arası sürer. Toplum içerisinde panik bozukluk olarak da adlandırılır.

Panik atak hastalığının da aynı diğer tüm fizyolojik ve psikolojik hastalıklar gibi bazı belirtileri vardır. Genellikle panik atak başlangıcı esnasında bu belirtilere rastlanır ve uzman hekimlerin de muayenesiyle panik atak tedavisi uygulanır.

İşte bazı panik atak belirtileri:

  • Kalp çarpıntısı
  • Nefes alamama ve boğuluyor gibi olma hissi
  • Terleme ve titreme
  • Mide bulantısı ve karın sızısı
  • Baş dönmesi
  • Üşüme
  • Çok sık idrara çıkma
  • Etrafındaki cisim ve insanların değişmiş gibi görünmesi, veya gerçek deyilmiş gibi algılanması
  • Kontrolünü kaybetme korkusu

Panik atak belirtileri bizde de var ise neler yapmalıyız? Panik atak başlangıcı genelde bazı fizyolojik veya psikolojik rahatsızlıklarla da beraber ortaya çıkabilir. Hasta, birden bire öleceği kanaatine kapılır. Genellikle bitkin ve yorulmuş hisseder, ve hiç bir şekilde yalnız kalmak istemez. Hayattan keyif almamaya başlar, hiç bir şey yapmak istemez. Kendini yalnızca başkalarının yanında güvende hisseder.

Panik atak nasıl geçer sorusu da kuşkusuz panik atak anlamının ayrılmaz bir parçasıdır. Panik atak tedavisi, çeşitli panik atak ilacı takviyeleriyle yapılır. Bu ilaçlar yalnızca uzman hekimlerin önerisiyle kullanılabilen ilaçlardır. Panik atak tedavisi ve teşhisi için herhangi bir panik atak testi yoktur. Uzman hekimlerin muayenesi sonucunda kişinin panik atak olup olmadığı teşhis edilir.

Panik atak zamanımızda çok sık görülen ve tedavisi mümkün olan bir hastalık çeşididir. Halk arasında panik atak tedavisi bitkisel çözüm yollarıyla yapılmaya çalışılsa da bu konudaki en sağlıklı kararı hekimler verecek ve hastalara en doğru tedaviyi uygulayacaklardır. Eğer siz de panik atak olduğunuzdan şüpheleniyorsanız zaman kaybetmeden bir doktora görünmeli ve panik atak tedavisi için ilk adımı atmalısınız.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.