Normal Doğuma Öncelik Verin !

Normal Doğuma Öncelik Verin !

Hamile olan bayanları normal doğuma yönlendirici bir teşviği olmayan özel hastaneler için ceza uygulaması başlatılmıştı. Buna karşın sezaryen oranlarının hala yüksek düzeyde olması ve azalma göstermemesi Sağlık Bakanlığı’ nı yeniden harekete geçirdi. Bu durumun oluşmasında bayanların normal doğum fobisini yenemedikleri ortaya çıktı.                                                              

Doğumun sezaryen ve normal doğum olmak üzere iki şekilde yapıldığı biliniyor. Aslında doğum bir kas hareketidir.

Doğumun yaklaştığı süreçte psikolojik olarak güçlü kalmak için zihinde olumsuz düşünceler beslememek gerekir. Bu şekilde bir davranış tarzı sergilenirse zihin kötü düşüncelerden arınmış olur ve normal doğuma karşı korkular da en aza inmiş olur. Ayrıca genellikle ilk kez doğum yapacak anne adaylarının kafasında doğumla alakalı bilmediği sorular olacaktır. Bunları araştırıp öğrenmek ve anne adaylarına yönelik yapılan doğuma hazırlık kurslarına katılmak çok önemlidir. Bu kurslarda psikolojik öğretiler dışında nefes ve gevşeme eğitimleri verilmektedir.

Normal Doğum İçin Öneriler 

Doğum yapacağınız hastaneye karar verdikten sonra zihninizde doğum anını ve sonrasını hayal edin bu sizi rahatlatacaktır. Doğum ayları yaklaştığında katiyen pasif olmayın. Bu kendinize olan güveninizi azaltacaktır. Aktif olursanız kendinize olan güveniniz artacaktır. Normal doğum öncesi ayakta dolaşın bu bebeğin aşağı inmesini kolaylaştırır. Sırt üstü yatar pozisyonda doğum yapmaya çalışmak sizi daha çok zorlayacaktır. Ayrıca doğumu yapacak olan ebenin ya da doktorun hastanın mahremiyetini gözetmesi ve bu konuda onu incitmemek için dikkatli olması önemlidir. Doğum gerçekleştikten sonra annenin ılık bir duş alması bedenin gevşemesi için gerekmektedir. Anlaşıldığı üzere normal doğum zannedildiği kadar da zor bir eylem değildir. Önemli olan doğum adayının psikolojik olarak buna hazır olması ve adaya gerekli desteğin sağlanmasıdır.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.