Kuru Göz Hastalığı Nedir ?

Kuru göz hastalığını belirleyebilmek için uzun bir süre bilgisayara bakmak alerji olmak kuru ve rüzgarlı günlerde gözler yanıyor ise yani yanma hissediliyorsa kuru göz hastalığı olabilir.

Kuru göz hastalığı kronik olarak ortaya çıkabilir. Kaşıntı batma şeklinde kendini gösterebilir. Yaşam kalitesini arttırmak için dikkat etmemiz gereken şeyler vardır. Göz insan vücudunun en önemli duyu organlarından biridir. Buda gözün çevremizi algımak için başlıca duyu organımız olduğunu bildiğimiz için hayati bir önem taşımaktadır. Bu yüzden göz sağlığımıza dikkat etmeli, gözlere gereken önemi vermeliyiz. İhmaller gözler için hayati bir risk taşıyor olabilir.

Kuru Göz Hastalığının Ortaya Çıkış Nedenleri

1.Yaşlanmak; Yaşlanmak faktörü vücudun bütün organlarını etkiler. 50 yaşın üzerindeki hastalarda kuru göz hastalığını görmek çok yüksek bir ihtimaldir. Yaşlandıkça gözyaşı üretme yeteneği azalır. Ayrıca gözyaşı kanallarının kapanmasıda kuru göz hastalığının nedenleri arasındadır.

2. İlaç Kullanmak, Hamilelik veya Menapoz; Menapoza giren kadınların gözyaşı üretme yeteneğinden azalma meydana gelir. Buda kuru göz hastalığına davetiye çıkarır. Aynı şekilde hamilelik hormonsal değişikliklere yol açtığı için kuru göz hastalığına yakalanma riski fazladır.

3.Bilgisayar Başında Çok Zaman Harcamak; Bilgisayar başında uzun zamanlar harcamak, sürekli aynı yere odaklanmak gözlerin kurumasına neden olabilir. Aşırı parlak ekranlara uzun süre bakmamak gerekir. Eğer imkan varsa parlaklığı yeterli seviyede tutun. 5-10 dk da bir başka bir yere odaklanın. Gözlerinizi dinlendirin.

dry-eye-allergy

4.Göz Ameliyatı Olmak; Göz ameliyatı geçirenlerde kısa süreliğine göz kuruması meydana gelebilir. Bu durum kalıcı olmaktan ziyade geçici bir durumdur. Gözleriniz zamanla eski haline döner. Tahminen ameliyattan sonra 3 ile 6 ay arasında kuru göz hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

5.İlaçların Yan Etkileri; Kullanılan bazı ilaçlar göz yaşının kurumasına neden olabilir. Buda kuru göz hastalığına sebebiyet verir.

6. Çevrenin Kuru Olması; Açık veya kapalıda havada, hava yeteri derecede kuru ise gözyaşı kuruması yapabilir. Yüksek rakımlarda ve kuru iklimlerde yaşayanlarda görülme riski fazladır.

7.Diyabet; Tedavi edilmeyen diyabet ileriki seviyelerde kuru göz hastalığına neden olabilir. Bu yüzden diyabeti kontrol altına almak gerekir.

8.A Vitamini Eksikliği; Yeteri kadar A vitamini almış olmamak kuru göz hastalığı için tetikleyici bir föktördür. A vitamini göz yaşının sürekli olarak oluşmasını sağlar. Bu vitamin vücutta eksik olursa kuru göz hastalığının görülme riski fazladır.

9. Alerji; Mevsimsel alerjik etkiler kuru göz hastalığının nedenleri arasındadır. Kuru göz hastalığı en çok Nisan ve İlkbahar dönemlerinde görülür. Ayrıca polenlerin çok sayıda olduğu zamanlardada görülme riski fazladır.

 

Sonuç olarak gözlerimize gereken önemi vermeliyiz. Gözlerimiz bizim en önemli duyu organımızdır. Gözler olmadan çevremizdeki güzellikleri görmemiz mümkün değildir. Göz sağlığı için mutlaka gerekli tedbirleri alın.

 

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.