Kemik Erimesinin Ortaya Çıkış Nedenleri ?

Kemik Erimesi Nedir ve Neden Oluşur

Kemik Erimesi Nedir?

 Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz çeşitli nedenlerden dolayı kemiği oluşturan minerallerin zamanla yok olması ve bu nedenden dolayı kemiklerin zayıflamasıdır. Zayıflayan kemiklerin ise hacmi ve kütlesi azalır.

Kemik Erimesi Kimlerde Görülür?

Kemik erimesi, herhangi bir kısıtlama olmaksızın her bireyde ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Fakat kas ve kemik yapısının 40-50 yaş civarlarında zayıflamasıyla kemik erimesi görülme riski de artar. Ayrıca kemik erimesi, bayan bireylere oranla erkek bireylerde daha az görülür. Bunun nedeni, erkeklerin kemik dokularının bayanlarınkine göre daha sağlam ve dayanıklı olmasıdır. Özellikle gelişim aşamasında erkek bireylerin kas ve kemik dokuları bayanlara göre daha fazla gelişim gösterir. Fakat her iki cinsiyet için de osteoporoz görülme riski vardır. Osteoporozun yaşın ilerlemesiyle görülme riskinin artmasının nedeni, 50 yaşından sonra insan bedeninde kemik yıkımının başlamasıdır. Bu dönemlerde menopoza giren bayanlarda kemik erimesi hastalığına yakalanma riski epey yüksektir. Çünkü menopoz döneminde bayanlarda yaşanan hormonal değişiklikler, bedenin tahribatına nedeniyet verir.

Kemik Erimesinin Zararları Nelerdir?

Kemik erimesi, vücutta bulunan kemik dokunun mineral kaybetmesiyle ortaya çıkar. Mineral miktarı azalan kemikler kütle ve hacim kaybederek küçülürler. Ayrıca kemik erimesi, kemiklerin daha zayıf ve güçsüz olmasına neden olur. Bu yüzden bu hastalık, vakit zaman kemiklerin ve o bölgede bulunan dokuların ağrımasına neden olabilir. Ayrıca kemik erimesi, kemik yapısında değişiklik meydana getirdiği için insanın fiziki duruşunu değiştirir ve genelde boyun kısalmasına neden olur.

Başlıca Kemik Erimesi Sebepleri

  • Dengesiz ve sağlıksız beslenmek
  • Aşırı sigara ve alkol tüketimi
  • Yaşam stresi
  • Uyku düzeni bozukluğu
  • Kahve gibi kafein içeren gıdaların fazlaca tüketilmesi
  • Dengesiz zayıflama
  • Durağan hayat biçimi
  • Vücutta sentezlenen D vitamininin az olması
  • Aşırı tuz tüketimi
  • Hipertroidizm hastalığı gibi hormonal bozukluklar

Kemik erimesi sebepleri arasında en büyük neden beslenme bozukluğudur. İnsan vücudu sağlığını ve formunu koruması için bir çok mineral ve vitamine düzenli olarak ihtiyaç duyar. Bu vitamin ve mineralleri içeren yiyecekler düzenli bir şekilde alınamadığı taktirde bedenin çeşitli bölgelerinde bozukluklar meydana gelir. Özellikle kemik gelişimi için çok önemli olan demir, fosfor ve kalsiyum minerallerinin hayat boyu düzenli ve doğal yollardan elde edilmesi gerekir. Bu yiyecekler kemik gelişimini destek verdiği gibi aynı vakitde kas yapısını da sağlamlaştırır. Dişlerin güçlü ve sağlıklı olması da gene bu minerallerin tüketilmesinden geçer. Osteoporoz gibi bir çok hastalığa yakalanmamak için genç yaştan sonra dengeli beslenilmeli ve insan sağlığına zararlı gıdalardan sakınılmalıdır.

Seks ve diğer adult pozisyonlar için porno izle deneyim kazanabilirsiniz.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.