Kadınlarda Miyom Nedir ve Tedavisi Mümkün müdür ?

Miyom Nedir ? 

Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya çıkan miyomlar, kadınlarda en sık görülen sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bunlar, rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim şeklinin dışına taşan iyi huylu kitlelerdir. Miyom, rahim kaslarından gelişen ve halk arasında “ur” diye bilinen iyi huylu bir tümördür.

Ayrıca miyomların, ortaya çıkmasında genetik yatkınlığın önem taşıdığı bilinmektedir. Hastaların çoğunda birden fazla miyomun olduğu görülür. Östrojen, miyomların büyümesine neden olduğu için özellikle üreme çağında, hamilelik döneminde büyüdükleri gözlenmektedir. Menopoz döneminde ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülmektedir.

Kimlerde görülme olasılığı vardır ?
20-35 yaş arasındaki kadınların %20 ila 25’inde görülür. Ancak yaş ilerledikçe, miyom sıklığında artış olur ve 45 yaş üzerindeki kadınların yaklaşık %40’ında miyom vardır.
Sıklıkla çok sayıda miyom olur.

Hiç doğum yapmamışlarda daha sık rastlanır. Bazı ailelerde daha sık görülür. Menopozdan sonra ise görülme olasılığı azalır. Zaten menopoz sonrası miyom boyutlarında da küçülme beklenir. Ancak menopoza rağmen miyom boyutlarında artış olursa akla kötü huylu tümörler gelmelidir. Alınan kilolar miyom olma olasılığını arttırır ve şişmanlarda risk altındadır.

miyom

Miyomun Oluşturduğu Şikayetler Nelerdir ?

Miyom rahim duvarında yerleştiği yere göre değişik şikayetlere neden olabilmektedirler. Bu şikayetler şunlardır;
• Adet düzensizlikleri
• Ani başlangıçlı Kasık ağrısı
• Uzun süreli kasık ağrısı
• Kısırlık
• Düşük

Miyomlar hamilelikte alt karın bölgesinde olan bir kitle ağrı ve bası hissi ortaya çıkarabilmektedir. Bu durum idrar kapasitesini azaltarak sık tuvalete çıkma ihtiyacı yaratabilmektedir. Yine miyomu olan kadınlarda düzensiz kanamalara bağlı olarak demir eksikliği anemisi de gelişebilmektedir. Dolayısıyla da halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı gibi sorunların da yine miyomlara bağlı olarak ortaya çıktığı görülmektedir. Hamileliklerde ise büyük yer kaplayan miyomların bası yaparak kanama, erken doğum sebebi olmaları mümkündür.

Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen miyomlar kısırlık ve düşüklere sebep olabilmektedir.

Miyomların teşhisi jinekolojik muayene sırasında olabileceği ancak tanıyı ultrasonla koymak mümkün olabilmektedir.

Miyomun Tedavisi Nasıl Olur ?

Miyom hastalarında, eğer miyomlar büyümüyorsa, hastanın yaşı menapoza yakınsa ve miyomlar şikayet yaratmıyorsa tedavi olmak gerekli değildir. Ancak, hastaların önemli bir kısmında ağrı, sık idrara çıkma, adet kanamasında artma ve kansızlık gibi şikayetler vardır ve tedavi gerektirir. Bazı hastalarda, aralıklarla çekilen ultrason ya da MR larda miyomlarda büyüme görülebilir. Bu hastalarda henüz şikayet olmasa bile büyüyen miyom eninde sonunda şikayete yol açacağından tedavi uygulamak gerekebilir. Tedavi kararında hastanın yaşı da etkilidir. Genç hastalarda miyomların gelecekte büyüme ve probleme yol açma olasılığı yüksektir, bu yüzden genç hastalarda daha sıklıkla tedavi uygulanır. Buna karşılık menapoza yakın bir hastada eğer miyomlar büyümüyorsa ve şikayet yaratmıyorsa hasta tedavi olmamayı tercih edebilir. Miyomlar için tedavi kararı verilirken belirtilen bu faktörlerin tümü göz önüne alınmalıdır. Ameliyat açık cerrahi ya da laparoskopi veya histeroskopi yoluyla yapılır. Rahim içi astar dokuya doğru büyüyen miyomlar histeroskopi tekniği ile vajinadan girilerek alınır.

miyom-nedir

Ameliyatsız Tedavi Mümkün Mü ? 

Magnet rezonans (MR) rehberliğinde ses dalgalarının fokuslanması işlemi binlerce hastada başarı ile uygulanmıştır. Narkoz ve ameliyat gerektirmeyen bu yöntem her dört miyom hastasından ancak biri için uygun olabiliyor.

Miyom Gebeliği Kötü Yönde Etkiler Mi ?

Rahimde miyom olmasına rağmen gebelik de oluşabilir. Bu durumda, gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk 3 ayında miyom büyür. Daha sonra küçülebilir, değişmeyebilir veya büyümeye devam edebilir. Bunu önceden tahmin edebilmek zordur.

Miyom Normal Doğuma Engel Midir ?

Burada myomun lokalizasyonu esas belirleyicidir. Eğer bebeğin baş geliş olmasını bozmuş ise, doğum kanalını tıkıyor ise doğumun olması için yeterli rahim kasılmasının oluşmasına engel oluyorsa normal doğum olmayabilir. Ancak bunun dışında normal doğum için engel bir durum yoktur.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.