İmplant Nedir ve Ömrü ne kadardır?

İmplant Nedir ve Ömrü ne kadardır?

İmplant yani halk arasında vidalı diş ağız sağlığında oldukça başarılı olmaktadır.Örneğin ağzında bağlantı kalmayan bir hasta damak yaptırmak zorunda kalacakken implant sayende bağlantı diş yaptırabilir ve damak yapmaktan kurtulabilir.Veya dişleri çekilen bir hasta çekilen dişlerinin yerine implant yaptırarak ağız sağlığına kavuşabilir.

YAPILAN İMPLANTIN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Uygulanan implantın ömrü sizin dişlerinize ne kadar iyi bakmış olmanıza bağlıdır.Fakat bazende diş eti hastalıkları sebebiyle diş etlerinde çekilme meydana gelerek yapılan implantın zarar görmesine sebep olmaktadır.İmplant yapılan hastaların dişlerine daha özenli bir şekilde bakmaları gerekmekte,sonuçta yapılan implantın yapay bir diş olduğu unutulmamalıdır

Sağlık alanında İmplant tedavisi son yıllarda giderek genişlediğini ve doku dostu titanyumdan üretildiğini biliyoruz. Bu tedavi yönteminin doğal dişlere en iyi alternatif olduğu belirtildi. Özel Akademi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer ASLAN, son yıllarda atışma konusu olan İmplant hakkında bilinmeyenleri anlattı. Aslan, bilgilerinde toplum arasında çakma diş, gömme diş ya da vidalı diş olarak bilinen implantın, eksik dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak maksatlı çene kemiğine yerleştirilen vidaya benzer şekle sahip suni diş kökü olduğunu ifade etti.

İmplantın iyi bir tedavi şekli olduğunu bildiren Aslan, “ implantın geleneksel köprü ve protezlere göre en önemli üstünlüğü, diğer dişlere zarar vermeden ve onlardan destek almadan çene kemiğine yerleştirilebilmeleriyle daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlaması ve ağız ve yüzüne de doğal bir görünüm sağlamasıdır.” Dedi.

İmplant uygulaması aşırı sigara içenlere tavsiye edilmediği gibi ciddi bir rahatsızlığı ve hastalığı olmayan kişilere uygulanabileceğini de sözlerinde belirtiyor. Sigara kullananlarda ağız hijyeninin iyi olmadığı için Aslan’a göre bu tedavi sigara tüketenlere uygun bir tedavi şekli deyil. Ayrıca kemik yapısı miktarı çok yetersiz olan kişilere de implant tedavisi uygulanmamaktadır.

“Tamamen sabit ve ağızda-damakta uzantısı olmayan bir protez olduğunu  ağızda mevcut diğer dişlere zarar vermeden ve onlardan destek almadan protez yapabilme imkanı, daha iyi konuşma ve çiğneme olanağı, en başarılı ve uzun ömürlü protez şekli, herşeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme , genelde yaşlılıkla eşleştirilen hareketli protez ihtiyacını ortadan kaldırarak özgüvenin geri kazanılması için de önemli bir rol oynamakta olduğunu belirterek çok iyi bir avantaj sağladığını açıkladı.

İmplant uygulamasından sonra hastanın ağız hijyenini sağlaması ve koruması oldukça önemlidir. En az kendi dişleri kadar ayrıca daha da fazla bakımlarını yapmaları gereklidir. İmplant’ın temizliği zor olmasa da bunun için belirli bir vakit ayırmak gerekmekte ve çok dikkatli olunmak zorundadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.