Hamilelikte Cinsellik Sakıncalı mı?

15990

Hamilelikte halk arasında cinsel ilişki kurmanın bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği veya düşük ile sonuçlanacağına dair yaygın bir kanı var.

Cinselliği konuşmanın hala tabu olduğu günümüzde bu endişelerini doktora sormaktan çekilen çiftlerde çözümü hamilelik döneminde cinsel ilişkiden kaçınmak da buluyor.Gebelik döneminde cinsellik herkesin çok merak ettiği ve hakkında çok az bilinen bir şey çünkü, bu konu çok fazla ele alınmıyor,fakat Gebelikte cinsellik aslında çok önemli bir konu.

Gebelikte çok yanlış bilinen şeyler

Gebelik döneminde cinsellik düşük riskli gebelik yaşayan bir anne adayında, sakıncalı değil, yani gebelik başladığı andan itibaren doğuma kadar geçen süre içerisinde belli başlı koşullar yerine geldikten sonra gebelikte normal olarak cinsel yaşam sürdürülebilir

12863

Ne gibi durumlarda cinsellik kısıtlanır

Bir hamile bayanda düşük riski varsa, yani kanama sorun yaşanırsa veya erken doğum riski, hasta enfeksiyon riski yaşıyorsa onun dışında bazı erken gebelik dönemine ait çok fazla şiddetli bulantı ve kusmaları olduğu için kadın kendisi istemiyorsa bu tür durumlarda cinsellik kısıtlanabilir. Bir de son aylarda yine Erken doğum riski söz konusuysa suları erken gelmişti, onun dışında yine enfeksiyonu varsa anne adayının o zaman da cinselliği kısıtlama lazım onun için gebeliğin başından sonuna kadar cinselliği yaşamakta hiçbir sakınca yoktur. Ama genelde bu sorular doktorlara sorulmadığı  için doktorlar da  fazla üzerinde durmadığı için çiftler Bunu otomatik olarak ilk iki ay yasak, son iki ay cinsellik yasak şeklinde çevreden duydukları şeylerle uygulamaya çalışıyorlar fakat alakası yok.

Bu şekilde oluncada bir uyumsuzluk ortaya çıkıyor çiftler arasında.Yani sonuçta istemedende olsa kısa bir zaman çiftler arasında gerginliğe sebep oluyor.Toplumda insanlar cinselliği her an bu şekilde kısıtlama içerisindeler.

Neden yasak konusuna gelince

ilk iki aylık dönemde düşük zaten yüzde 10 olasılıkta olduğu için yani doğa gebeliği sonlandırır. Çünkü çok iyi bir şekilde kromozonları oluşmamışsa bir şekilde gebelik sonlanıyor.İşte bu dönemde cinsellik yaşanmışsa da otomatik olarak sanki bu cinsellikten sonra düşük ortaya çıkmış olaymış gibi algılandığı için doğal olarak tabi ki bu Cinselliğe  bağlantı için bu yasak ortaya çıkması zamanında. Son iki ayda nasıl böyle bir şey ortaya çıkmış. Son iki ayda dal başlama olasılığı yüksek olan aylardır.Doktorunuz size cinselliği yasaklamadığı sürece uygulandığında bebeğe zarar vermeyecek bir pozisyonda uygulandığında sakıncası yoktur. Aslında zararın aksine  bebeğin gelmesinin geçmesi, durumunda günümüzdeki güncel tıp cinsel ilişki öneriyor.ilişki esnasında salgılanan maddeler doğum kasılmalarına yardımcı olarak doğumun başlamasında etkili oluyor.

hamilelikte-cinsel-isteksizlik-normal-mi

Çiftlerin cinsellik yaşarken dikkat edecekleri iki şey var

Birincisi cinsel ilişki pozisyonu bebeğe zarar vermeyecek şekilde yani anne adayının büyüyen karnına baskı uygulamayacak şekilde olmalı, bunu çiftler otomatik olarak herhangi bir şekilde buluyorlar.

İkinci dikkat edilecek nokta da anne adayında olan orgazmın rahimde kasılmaya neden olabiliyor yani geçici olarak orgazmdan’dan sonra 50 60 saniye süren kasılmalar olabilir.Bunları hiçbir şekilde İşte erken doğum kasılması Verdim Yapacak şekilde yorumlamak lazım Bunları hiçbirşekilde düşük veya doğum kasılması olarak yorumlamamak lazım.Tamamen rahimin orgazm sonrası,normalde de  yaptığı bir şey yani kasılma oluyor.Kısa süreli olduktan sonra kendi kendini yok oluyor.Yani buradan çıkacak otomatik sonuç şudur.Doktorunuza mutlaka konuşmanız lazım.Cinsellikle ilgili aklınızda ne kadar soru varsa hepsini sormanız lazım.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.