Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hamile olduğunuzu anlamanın en doğru yolu tabiki gebelik ve kan testi yapmaktır fakat bu testleri yapmadan önce sizde gebe olup olmadığınızı bazı işaretlerden anlayabilir yada tahmin edebilirsiniz.İşte hamileliği anlamanın 5 yolu:

Mide bulantısı:

Hamile kaldıysanız Mide bulantınızın başlaması için adet tarihinizin geçmesine gerek yoktur.Bu kişiden kişiye değişmektedir.Bazı kişilerde mide bulantısı yumurtanın döllenmesinin hemen ardından başlar ve daha adet gününüz gelmemiş olabilir.Bu şekilde bir durumla karşılaşırsanız ve gebelik planlıyorsanız mutlaka bu durumu gözardı etmeyin.Mide bulantısından kasıt illaki istifra etmek değildir.Bazen istifra bazende sadece mide bulantıları şeklinde görülmektedir.

Hassas göğüsler:

Gebe bir kadının göğüslerinin hamilelik sonuna kadar değişmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz, ancak aslında gebe kaldıklarında göğüsler  hassastırlar ve gebelikten sonra çok ağır ve dolu hissedebilirler.

Göğüslerde oluşan bu hassasiyetin her biri bir hastalık veya menstrüasyon dönemine yaklaşılıyor gibi algılanabilir.Birisi bu semptomlardan birden fazlasına sahip olduğunda, beklediğinden emin olmak için hamilelik testi yapmalıdır.

Yorgunluk:

Kendinizi her zamankinden yorgun hissediyorsanız mutlaka bu durumuda değerlendirin.Vücunuzda hamilelikle birlikte değişen hormon dengenizden dolayı yorgunluk hissetmeniz normaldir ve bu da gebeliğin bir habercisidir.Bu durumda yine ikinci trimestere kadar devam edebilir.

Gıdalara karşı özel istek:

Hamilelikle beraber değişen hormonlarınızdan dolayı hiç sevmediğiniz veya aklınıza gelmeyecek bazı gıdalara karşı özel istek duyabilirsiniz.Yine bu durumda hamile olduğunuz şüphesini aklınıza getirebilir.

Duygu karmaşası:

Hormonlar vücutta öyle oyunlar oynamaya başlarki gebelikle beraber,siz bile ne olduğunu,davranışlarınızın neden değiştiğini ve hareketlerinize anlam veremediğiniz durumlar olabilir.Tabi bu söylediklerimiz sadece hamilelik testi yaptırana kadar kendinizce yorumlayabileceğiniz durumdur.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız en doğru yol mutlaka gebelik testi yaptırmaktır.Gebelik testini evde kendiniz yapabilirsiniz veya bir sağlık kuruluşunda kan testiyle öğrenebilirsiniz.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.