Güneş Lekeleri Nasıl Geçer? Neden Olur?

gunes-lekesi-nasil-gecer

LEKE OLUŞUMUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPMALIYIZ

Cilt lekesi neden olur?

Yüzde ve ellerde  vücudun çeşitli bölgelerinde pigmentasyon adı verilen lekelenmeler ortaya çıkabilir.Burada en büyük etkenlerden bir tanesi güneştir.Güneşten korunmak kesinlikle çok önemli bir nokta. Özellikle öğlen saatlerindeki güneşin tam etkili olduğu zamanda kesinlikle güneşten korunmamız gerekmektedir.Ve bu korunmanın çocukluktan başlayarak bir ömür boyu sürdürmemiz gerekmektedir.

Cilt lekesi cildimizdeki melonesif hücreleri dediğimiz hücrelerin melanin pigmentinin salgılanması sonucunda bunların ciltte fazla miktarda birikmeleri ile oluşur ve buna bir çok etken sebep olur insanların genetik yapıları, güneşe kaldıkları maruziyet, kullandıkları kimyasal maddeler .Bunların hepsi leke oluşumunda etkilidir hormonal hormonal tabletler ve gebelik dönemi doğumsal oluşabilen lekeler. Bunların hepsi leke oluşumunda etkili faktörlerdir. Bu nedenle lekeler oluşur.

yuzdeki-gunes-lekeleri

Bu lekelerden özellikle korunmak için bizim için en önemli korunma yöntemi Güneş lekelerinden korunmak için yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri kullanmanız gerekmektedir ama bundan kesinlikle 50 faktör olmalı ultraviyole a ve b özellik içermeli Özellikle de yüzümüze kullandığımız güneş koruyucu kremlerinizi sadece yaz aylarında değil kış aylarında da kullanırsak cildinizin yaşlanmasını açısından da oldukça faydalı olacaktır yaşlılık foto yaşlanma dediğiniz ve yaşlılık lekelerini engellemiş olacağız O şekilde genetik yapılarındaki leke olma özelliği çok yüksek olan insanlar vardır .Bunlar da daha çok çillenme görüyoruz .Bu insanların güneşlenmemeleri ve yaz aylarında da güneşten Çok ciddi bir şekilde korunmaları gerekmektedir sadece güneşlenmek bir solaryumdan da uzak durmalarının hemde ciltlerini lekeden koruma hem de bunların kanserleşmesini engellemek açısından çok önemlidir.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Güneş lekeleri için kullanılacak değişik kimyasal plingler lekelerin açılmasında faydalı olabilir bunun için ise bir dermotoloğdan yardım alabilirsiniz veya evde kendiniz uygulayabileceğiniz renk açıcı maskelerde uygulamanız mümkün olur.

Yaş ilerledikçe kuruyor yazılıyor lekeler oluşuyor güneş lekeleri tetikliyor özellikle yanak bölgesine göz çevresinde lekeler yoğunlaşıyor direkt güneş ışığının geldiği bölgelerde daha çok leke problemi oluşuyor birkaç sene üst üste bu lekeler yerleşmeye başladığında O zaman çok büyük melazma lekesi dedim lekeler ortaya çıkmaya başlıyor.

gunes-lekeleri-icin-ilac

 

Peki çok yerleşmiş olan lekelerin giderilmesi mümkün mü?

Bu çokta mümkün değil ama bir bakım bazı uygulamalar evde yapılabilir.Herkesin bildiği ürünlerden limon olabilir.Yani bunlarla yapılan bakımlar var. Bunlar asit içerdiği için ciddi bir soyma etkisi yarattığı için direk güneşle temas edildiği takdirde ciddi daha fazla leke problemi yaşanabilir buna çok dikkat etmek lazım

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.