GRİP NEDİR VE TEDAVİSİ

Grip nedir?

Grip bir solunum yolu hastalığıdır. Bulaşıcı hastalık türleri arasında yer alır. Grip olan kişi daha grip olduğunu fark etmeden 1 gün önce etrafındaki kişilere bulaştırmaya başlar. Ve 1 hafta boyunca bu virüsü bulaştırır. Yani bu kişinin istemeden ve farkına varmadan virüsü etrafına yayması demektir. Grip salgını olarak adlandırdığımız vaka bu şekilde gelişir.

Ülke genelinde yayılan bu virüs uzun bir müddet devam eder ve bazı sebeplere bağlı olarak ölümcül olabilir. Genelde endüstrileşmiş kentlerde ve ülkelerde 65 yaş ve üstünde ölümcül olabilir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 250.000’le 500.000 kişi grip nedeniyle ölür. Bu ölümler genellikle sanayileşmiş ülkelerde ve 65 yaş üstü insanlarda görülür. Tedavi edilmediği takdir de diğer insanlarda da kötü sonuçlanabilen bir solunum yolu hastalığıdır.

 

Gribin belirtileri

Gribin bir çok belirtileri vardır. Bu belirtiler herkes tarafından fark edilebilir. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz, yüksek ateş, baş dönmesi, halsizlik, iştahsızlık, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak mide bulantısı, kusma gibi belirtileri vardır. Bu belirtilere ek olarak eklem ağrıları, baş sızısı, soğuk ter ve titremeyi ekleyebiliriz.

 

Tedavi Yöntemleri

Sanıldığı gibi antibiyotikler işe yaramaz. Çünkü antibiyotikler gribin başka hastalıklara neden olması durumunda kullanılır. Gribin yol açtığı eklem ve baş ağrılarına karşı da ağrı dindirici kullanılır. Ağrı kesiciler 16 yaş altında ki kişilere verilmemelidir. Hastalık boyunca daha çok evde kalın, sıcak ortamlarda durun, alkol almayın, şayet sigara kullanıyorsanız içmeyin veya azaltın, güzel bir duş alın ve havadar bir yerde durun. Ve gripten korunmak için grip aşısı olmayı unutmayın. Ülkemizde yaşlılara ve kronik hastalara grip aşısı bedava yapılmaktadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.