ERKEKLERDE MEME UÇLARININ OLUŞMASININ NEDENİ NEDİR ?

Erkeklerin meme uçlarının olması tartışılan bir konudur. Bu konu üzerine uzun yıllardır araştırmalar yapılmıştır.

CİNSİYETİ ORTAYA ÇIKARICI BİR ROL OYNAR

İnsanlar memeli hayvanlardır. Embriyonik gelişimin dördüncü haftasından sonra Y-kromozomundaki genlerin ortaya çıkmasına kadar olan zamanda, erkek ve dişi embriyolar aynı gelişim sürecindedirler. XX ve XY cinsiyet ayrılığını belirleyen 23. kromozomlar, erkekleri dişilerden ayıran fiziksel farkların oluşmasında rol oynar.

jinekomasti

Sekizinci haftada ise eşey hücreleri, cinsiyeti belirlemeye başlar. Böylece erkekler, dişi yapıların gelişimini engelleyen faktörleri salgılar. Erkek embriyosu, erkeklik hormonu testosteronu salgılamaya başladığı anda, vücuttaki kadın ile erkeği ayıran cinsiyet özelliklerini etkiler. Böylece cinsiyetin ne olacağı belirlenmeye başlanmış olunur.

 

Gelişim meme uçları ile başlar.Embriyoda cinsiyeti belirleyen eşeysel bezler gelişimin dördüncü haftası itibariyle görülmeye başlar. Bu haftadan önce, cinsiyet, gelişimde bir rol oynamaz ve altı haftalık olana kadar, embriyo kadın şablonunu takip eder. Bu durumda bütün gelişimlerin başlangıcı meme uçları ile başlar diyebiliriz. Buda belirli bir dönemden sonra artık tamamen cinsiyet ayrımına yol açacak biçimde meme uçları gelişme gösterir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.