Ekmek Kilo Aldırır Mı ?

1 dilim ekmek ortalama 70 kcal, 300 gramlık bir somun ekmeği ise 840 kcal’dır.

Çok Ekmek Tüketmek Sağlığa Zararlı Mıdır ?

Fazla ekmek yemekle fazla karbonhidrat yani şeker alınmış olur, bu da pankreasın aşırı çalışarak insülin üretmesini tetikler. Aşırı insülin harcanmadığında şeker yağa dönüşüp depolanır. Yani çok ekmek yemek yağlandırır. Ayrıca zaman içinde insülin direnci gelişebilir, fazla karbonhidrat almak yıllar yılı sürer ve kişi aldığı fazla şekeri yakamazsa depolar, zamanla insülin direnci gelişir, tedavi edilmediğinde obezite ve insülin direnci, şeker hastalığına sebep olabilir.

Ekmek Yemeyi Sınırlandırmalımıyız ?

Bir kişinin enerji ihtiyacının %50-55’i karbonhidratlardan sağlanmalıdır. Bunun da en az yarısı ekmek ve ekmek alternatifi besinlerden alınabilir. Örneğin 2000 kalori ihtiyacınız varsa, 1000 kalori karbonhidrattan, 500 kalorisi de ekmek ve ekmek grubu yiyeceklerden karşılanmalıdır. 500 kalori demek yaklaşık 7-8 dilim ekmek demektir. Tabi ekmek alternatiflerinin içindeki yağ ve diğer besin maddeleri de mutlaka hesaba katılmalıdır.

Ekmek Kilo Almaya Sebebiyet Verir Mi ?

Ekmek, ölçülü tüketilirse kilo aldırmaz. Her gün yediğimiz yemeklerden pilav, makarna gibi karbonhidratlı yiyeceklerden tüketip yanında da bolca ekmek yersek sonuç tabi ki kilo artışı yani şişmanlık olacaktır.

Ekmek yerken kilo almamak için yediğiniz ekmek kadar spor yapmayı ve enerji harcamayı unutmamalı, vücudunuza karbonhidratları yağa dönüştürecek fırsat bırakmamalısınız.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.