Doğumun Belirtileri Nelerdir? Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

doğum-sancısı

Hamile bir anne adayı için en çok merak edilen ve korkuyla beklenen şey doğum sancısıdır.Özellikle ilk doğum deneyimi olacak olan anneler için doğum sancısı korkutucu gelir ve korkmaktan ziyade merak edilir doğum sancısının nasıl olacağı.Daha önce doğum yapmış bir anne ise doğum sancısını ve doğum belirtilerini bildiği için bu konuda daha rahat olacaktır.Yinede kadınlar için kaçıncı doğumu olursa olsun büyük bir heyecanla doğum beklenir.Evin yeni üyesi herkes tarafından merak edilir.Anne adayı normal doğum yapacaksa beklenen doğumun bazı belirtileri vardır.

_3613_6135b

Doğum belirtileri:

  • Anne karnının rahatlaması
  • Hafif bir kan gelmesi
  • Kasıklarda başlayan ağrı
  • Bel ağrısı
  • Suyun gelmesi

1. Rahatlama: Karnınızı daha boş hissetmek yani bebeğin karnınızın alt kısmına doğru yer değiştirmesi ile doğum kanalına girer ve diyafram üzerindeki basınç azalır ve daha kolay nefes alabilir hale gelirsiniz. Ancak bu kez idrar kesesi üzerindeki basınç artışına bağlı olarak tuvalete gitme ihtiyacı artabilir.

2. Nişan gelmesi: Nişan gelmesi halk arasında lekelenmede denir,doğuma yakın az miktarda görülmesi.Gebelik boyunca rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası rahim içine bakterilerin girişini engeller. Doğuma yaklaştıkça rahim ağzındaki incelme ve gevşemeye bağlı olarak bu mukus tabakası atılır. Bu olay tüm gebelerde görülmeyebilir; genellikle kanlı koyu kıvamlı bir akıntı şeklindedir ve doğum eyleminin başlamasından dakikalar, saatler ya da günler önce atılabilir.

3.Suyun gelmesi: Gebelerde amniotik kesenin doğum eyleminden önce yırtılması sonucu genellikle az miktarda su vajenden dışarı doğru akar. On kadından birinde ise yoğun miktarda su boşalabilir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde idrar kaçırmaya sık rastlandığından gelen sıvının amnion sıvısı mı idrar mı olduğunun kesinleştirilmesi için doktorunuza başvurmanız gerekir. Çünkü membranların erken yırtılması halinde rahim içi enfeksiyon gelişme riski artabilir.

4. Karında sertleşme: Gebeliğin son aylarında görülen düzensiz aralıklarla gelen, alt karın ve kasıkta hissedilen, şiddeti değişken, karında sertleşme ile birlikte olan, pozisyon değişikliği ile azalan ya da kaybolan, kısa süreli kasılmalar yalancı doğum ağrıları olarak bilinir.

5.Sırtta ağrı: Doğuma yaklaştıkça yalancı doğum ağrıları yerini gerçek doğum ağrıları denen daha şiddetli, sırtın alt kısmından başlayıp karna yayılan ve karında sertleşmenin eşlik ettiği, daha uzun süren (30-60 saniye), düzenli aralıklarla gelen, dinlenmekle geçmeyen, aralıkları ve şiddeti giderek artan kasılmalara bırakır.

6.Sıklaşan kasılmalar: Beş dakikada bir gelen ve 1 dakikadan uzun süren kasılmalar ya da su gelmesi halinde doktorunuza başvurmanız önerilir.

1022340_620x413

 

Doğumun Başlaması:
Her kadın ve doğum farklıdır. Eğer iyi hazırlanmışsanız doğum daha rahat geçecektir.
Tarih yaklaştıkça sancılar hissedeceksiniz.
Eğer doğum başlamışsa sancılar 5 dakikadan daha sık gelir 1 dakikadan uzun sürer.
Genellikle bel ağrısı olur.
Yalancı sancılar:
Düzensiz aralıklar ile gelir.
Hareketle veya pozisyon değiştirmekle azalır.
Sırtta değil karında hissedilir.

Doğumun Evreleri:
1. EVRE: Rahim kanalının açılma dönemi.Sancılar 5-10 dakika aralıklı 40-50 sn sürer. Sancılar 2 dakika da bir oluncaya kadar bu dönem sürer. Bu süre ilk kez doğum yapanlarda 12-16 saat kadar sürebilir.
2.EVRE: Rahim ağzının tam açılıp bebeğin kafasının doğduğu ana kadar olan süredir. Yaklaşık 2 saat sürer.
3.EVRE:  Plasenta ve zarların doğumu
Bebek doğduktan hemen sonra bebeğin durumu APGAR skoru ile değerlendirilir. Doğumdan yaklaşık 5 dakika sonra bebeğiniz kucağınızda olacaktır.

images

Doktorunuzu arama zamanı:
Eğer su gelmişse
Şiddetli kanama oluyorsa
Sancılar hafiflemeden kasılmalar oluyorsa

Anne adayları hemen ilk sancılarında hastaneye koşarak panik yaşarlar ve çoğu zaman doktorları kendilerine henüz doğum başlamadığını söyleyerek eve geri gönderebilir.İşte doğum başladığını anlayıp hastaneye gitme zamanı.

1-tip-1-221-e03f-9-adimda-dogum-yontemleri

Anne adayının doğumun başladığını ve hastaneye gitme zamanının geldiğini anlaması için kimi bazı belli başlı belirtiler olmaktadır.

  • Bunlardan ilki, doğum sancılarının başlamış olması ve 10 dakikada üç kere ve yaklaşık 50 saniye kadar kasılmaların olmasıdır. Bunlar hissedilebilen şeylerdir. Doğum eylemi sinsice gelişen bir süreç değildir,geliyorum der ve gelir. O nedenle anne adaylarının doğumun başladığını nasıl anlayacağına ilişkin endişe duymasına hiç gerek yoktur. Çünkü vücut bunun fark edilmesini sağlayacaktır. Söz konusu sancı ve kasılmalardan sonra, yavaş yavaş hastane için yola çıkılmaya hazırlanılmalıdır.
  • Suyun gelmiş olması ya da vajinadan herhangi bir akıntı gelmesi, hastaneye başvurmayı gerektiren en önemli faktörlerden biridir. Çünkü su gelmesi demek, artık amniyos zarının yırtıldığı anlamına gelir. Bu durumda doğumun gerçekleşmesi gerekir. Çünkü bu durumda doğum gerçekleşmezse, bebekte enfeksiyon riski baş gösterir.
  • Doğumun başladığına ilişkin bir üçüncü belirti ise, kanama olmasıdır. Eğer kanama hafif bir kanama ise, fazla tehlike arz etmez ama yine de doktora başvurmayı gerektirir. Ancak eğer şiddetli bir kanama söz konusu ise, acilen doktora başvurulmalıdır. Çünkü şiddetli kanama, bir sorun olduğunu gösterir.
  • Bunların dışında, bebek hareketlerinde azalma olması da doğum belirtisi olabilir ve hemen hastaneye gidilmesini gerektiren önemli durumlar arasındadır. Bu durumlarda hastaneye gidildiğinde yatışın olup olmayacağına, doğumun başlayıp başlamadığına yapılan pelvik muayene, yani elle muayene sonucu karar verilir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.