Diyabet(Şeker Hastalığı) Nedir ?

Diyabet Hastalığı Nedir ? ( Şeker Hastalığı)
Yüksek tansiyon kadar sık görülen ve kontrol altına alınmadığında benzer şekilde vücuda zarar veren bir başka hastalıktır.
Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için başlıca enerji kaynağı glikoz adı verilen bir şeker türüdür. Yediğimiz besinlerin tümü sindirim sisteminde işlenerek glikoza dönüşür. Kana geçer ve kandan hücrelere geçerek enerji olarak kullanılır. Glikozun hücreler tarafından kulanılamaması ve birikmesi sonucu kanda şeker düzeyi yükselir. Bu durum diyabete yani şeker hastalığına neden olur.
Yükselmiş şeker düzeyleri özellikle damarlarda ciddi hasarlar oluşturur. Bazı kişiler şeker hastalığının gelişmesi açısından risk altındadır. Bunlar;
1. Ailesinde şeker hastalığı bulunanlar
2. 40 yaşının üstünde olanlar
3. Fazla kilolu olanlar
4. Tansiyonu ve kan yağı yüksek olanlar
5. 4 kilogramın üzerinde bebek doğuranlarda diyabet olma olasılığı daha fazladır.

Woman Performing Blood Test on Herself
Şeker hastalığının belirtileri ise;
1. Çok su içme
2. Çok idrara çıkma
3. Sık acıkma
4. Ellerde titreme
5. Çabuk yorulma
6. Yaraların geç kapanması
7. Sık sık enfeksiyon geçirilmesi
Bir kişinin şeker hastalığı olup olmadığı açlık kan şekeri testi veya şeker yükleme testi yapılarak anlaşılır. Açlık kan şekeri 8 saat açlıktan sonra sabah alınan kandaki şeker düzeyidir.
Açlık kan şekerinin normal düzeyde olması tamamen sağlıklı olması anlamına geldiğini göstermez. Bu nedenle yemekten 2 saat sonra ölçülen toplu kan şekerinede bakılması gerekir. Toplu kan şekeri ölçümü şeker yükleme testi ilede yapılır. Şeker hastalarında kan şekerinin yüksek olması aynı yüksek kan basıncıda olduğu gibi damarlarda hasara neden olur. Buda vücuttaki damarları ciddi anlamda etkileyebilir.
Şeker Hastalarında Ortaya Çıkabilecek Durumlar;
Şeker hastalarında kalp krizi, felç riski yüksektir.
Böbrek hasarı sonucu böbrek yetmezliğine kadar sorun devam edebilir.Buda diyaliz ile yaşamaya kadar sorunu götürebilir.
Görme kaybı yaşanabilir. Bulanık veya az görme oluşabilir. Yada körlük olabilir.
Sinirlerdede hasar görülebilir. El ve kolda uyuşmaya veya halsizliğe neden olabilir.
Sinir hasarı oluştuğunda ayakta veya bacakta ciddi yaralar meydana gelir. Bu yaralar o kadar ciddi bir hal alabilir ki ayağı veya bacağı kesmek durumunda kalınabilinir.
Şeker Hastalığı İçin Alınacak Önlemler;
Şeker hastalığına bağlı oluşabilecek hastalıkları geciktirebilmek için öncelikle açlık ve tokluk kan şekeri ve bununla birlikte doktorunuzun ölçtürebileceği hemoglabin testlerinin kontrol altında tutulması gerekir.Bunun için kan şekerinizi sık sık ölçmelisiniz.
Beslenme önerilerine uymalı, sabit bir kiloda durmalı ve sık sık egzersiz yapılmalıdır. İlaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalısınız.
Ayak bakımına dikkat edilmeli ve düzenli olarak kalp ve tansiyon ölçümleri yapılmalıdır.
Göz muaynesinide aksatmamalısınız.
Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı ömür boyu devam eden hastalıklardır. Ancak yaşam şeklinde yapılacabilecek değişiklikler ile bu hastalıkların vücutta yapacağı hasarları geciktirebilir hatta önleyebilirsiniz.
Sağlıklı bir yaşam tabiki sizin elinizdedir. Bunu sağlamak için elinizden gelini yapın. Herşeyin başı sağlıktır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.