D-vitamininin Miyom Üzerinde Etkisi Varmı?

Miyomlar kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor mu?D vitamini gerçekten miyomu ameliyatsız tedavi edebilirmi?

Miyomlar rahimde oluşan ve çogu zaman kadınların hayatını kabusa çevirebilen iyi huylu tümörlerdir.Bazen adet kanamalarını fazlalaştırıp bazende bel ve kasık ağrısıyla karşımıza çıkmaktadır.Çogu zaman ise bu miyomlar gebeliğe engel olabilmektedir.Düşüklerede sebep olan miyomların tedavisi için araştırmalar sürmektedir.

D vitamini ve Miyom

Bilindigi üzere vitamin D vücudumuzda birçok hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır.Bazı araştırmacılar D vitamininin rahimde olan miyomların boyutunu etkili bir şekilde azaltabileceğini ve ilk etapta şekillenmesini önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Çalışmalar, genetik olarak fibroid tümöre yatkın olduğu söylenen bir grup araştırmacı doktor D vitamininin etkilerini test etti. Oniki gruba ayrıldı; bunlardan birine günden güne sürekli D vitamini verildi ve diğeri tedavi görmedi. D vitamini grubuna günde 1.400 uluslararası D vitamini (İU) ne denli insan eşdeğerine ulaştı.

Üç haftalık çalışma periyodu tamamlandıktan sonra, araştırmacılar, tedavi edilmeyen grubun fibroid tümörlerinde belirgin bir genişleme yaşadığını, D vitamini grubunun ise fibrom tümörlerinde belirgin bir gerileme yaşadığını belirtti. Genel olarak, D vitamini grubunun tümörleri, tedavi edilmemiş grubun tümörlerinden yaklaşık% 75 daha küçüktü ve bu, D vitamini ile fibroid tümörlerinin daralması arasında net bir nedensel ilişki olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırma sonuçlarında, doğurganlığı etkilemeyen, cerrahi dışı bir miyom tedavisi arayışında umut verici yeni bir yol gösteriyor denildi.

Bulgular, kadınlar için mükemmel bir haber, çünkü, yan etkilere dayanıklı ve güvenli olan D vitamini ucuz; Ve diğer terapötik kullanımlarda geniş bir yelpazede faydalıdır. Başka bir deyişle, gelişen fibroid tümörleri olan birçok kadın, oldukça invaziv bir cerrahi prosedürden geçmek yerine, doğal güneş ışığına kendilerini daha düzenli olarak maruz bırakarak veya doğal D3 vitamini haplarıyla takviye ederek potansiyel olarak yararlanabilir.
D vitamini bukadar ucuzken ve ülkemiz güneş ışığı konusunda çok şanslıyken elimizden geldiğince faydalanmamız gerekmektedir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.