D Vitamininin Bilinmeyen Faydaları

D vitamini malesef ülkemizde gerektiği gibi bilinmiyor.Ve bu yüzdende yeterince kullanılamıyor.D vitamini, genel sağlık ve spor salonunuzda önemli bir rol oynayan, sıklıkla gözden kaçan, az tüketilen bir besindir.Muhtemelen bunu “güneş ışığı vitaminleri” veya güçlü kemiklerin korunmasına yardımcı olan vitamin olarak biliyorsunuzdur, ancak D vitamini hakkında bilmediğiniz gözle görülmeyen çok daha fazla şey var.

 

D vitamini, ülkemizde güneşli günlerin fazla olmasına karşın yinede vücutta yeterince bulunmayan ve D vitamin depolarının bir çok kişide boş oldugu kanıtlanmıştır.

Şimdi arkanıza yaslanın ve kendinize bir bardak süt (tabii ki D vitamini ile takviye edilmiştir) doldurun ve D vitamininin sağlığınızı nasıl optimize edebileceğiyle ilgili en son bulguları okuyun.

Güçlü kemikler:

Güçlü kemikler düşünüldüğünde, akla gelen ilk D vitamini olmalı. Kalsiyum, kemik sağlığı ve artan kemik mineral yoğunluğu söz konusu olduğunda en önemli oyuncu olarak ilk olarak ancak vitamin D’nin önemini gözardı etmemelisiniz.

Önceki araştırmalar D vitamininin kemiklerde güçlü bir kalsiyum birikim stimülatörü olduğunu göstermiştir; bu da onları daha güçlü ve daha sağlıklı yapmaktadır. 2 D vitamini almıyorsanız, vücudunuz yavaşlar ya da kalsiyumun kemiklere bırakılmasını durdurur, sonuç olarak kalsiyumlarınızı kemiklerin içinden kan dolaşımına geri çekersiniz.

Güçlü kaslar:

D vitamini takviyesi söz konusu olduğunda kendinizi kısa sürede değiştirmeniz, güç kazanmanıza müdahale edebilir. 2010 yılında İran Halk Sağlığı Dergisinde yayınlanan araştırmalar, 20-29 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 70’inden fazlasının bir miktar D vitamini eksikliğine sahip olduğunu bildirdi.

D vitamininin klasik fonksiyonu, uygun kemik sağlığını korumak için kalsiyum emilimi arttırmaktır, ancak kalbinizde koruyucu bir etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Son yıllardaki kanıtlar, D vitamini eksikliği olan kişilerin yüksek tansiyon, kalp hastalığı, ani kalp ölümü veya kalp yetmezliği için artmış bir risk altında olduğunu göstermiştir.

Tam mekanizmalar şu sıralarda belirsiz olmasına rağmen, D vitamininin kan basıncını düşürmesine, vasküler uyumu iyileştirmesine (damarların ne kadar esnek olduğu) ve glisemik kontrolü geliştirdiğine inanılıyor. D ile tamamlayarak kalbinizi kurtarın!

Diyabet riskini azaltır:

Tip 2 diyabet, sinir hasarı, kalp hastalığı, göz hasarı ve görme kaybı ve böbrek yetmezliği gibi bazı yıkıcı uzun süreli komplikasyonlara neden olabilir. Son kanıtlar, D vitamininin özellikle bu ölümcül hastalığa yakalanma riskinde olanlarda tip 2 diyabet riskini azaltmada önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Birkaç gözlemsel çalışma, beta hücre fonksiyonu, insülin duyarlılığı ve daha yüksek vitamin D seviyesiyle tüm vücut inflamasyonu iyileşmelerini göstermiştir. Yakın tarihli bir çalışmada, başlangıçtaki vitamin D durumuna göre tip 2 diyabet gelişme riski hesaplandı ve en yüksek taban çizgisine sahip olanları buldu Düzeyleri, en düşük vitamin D düzeylerine sahip olanlara kıyasla% 38 daha düşük tip 2 diyabet geliştirme riski taşımaktadır.

Kanser riskini azaltır:

Bu vitaminin yapamadığı bir şey var mı? Araştırmalar yetişkinlikte yeterli D vitamini seviyesinin kolon, göğüs, yumurtalık ve prostat dahil olmak üzere birçok kanser türü için riskini önemli ölçüde azaltabileceğini öne sürüyor.

D vitamini, kanser hücresi büyümesinin en etkili inhibitörlerinden biridir ve metastazı (kanserin bir organdan diğerine yayılımını) azaltarak kalsiyum emilimini ve hücre farklılaşmasını arttırarak kanser riskini azaltır.

D -yeterliliğinden sakının:

Bu gözden kaçan vitamin miktarını ne kadar alacaksın?vitamin ve mineraller de dahil olmak üzere her çeşit besin maddesinin alımına ilişkin kuralları belirleyen yönetim organı vardır. D vitamini için önerilen günlük ödenek (veya RDA) şu anda 9 ila 70 yaş arasındaki erkekler ve kadınlar için günde 600 IU’dur. 

Bununla birlikte, muhtemelen bu değer bir hafife alettir. Halen kurulan üst alım miktarı günde 4.000 IU, ancak araştırma, 12 hafta boyunca günde 6.000 IU alan herhangi bir olumsuz sağlık etkisi rapor etmedi.

BKİ değerinin, esas olarak, D vitamininin yararlandığı diğer tüm yararlı şeyleri almadan, kemik sağlığı merkezli sonuçlardan yola çıkılacağını unutmayın. Varılacak nokta, fazla miktarda D vitamini almayı çok fazla endişelenmemeniz gerektiğidir.

D vitamin kaynakları nelerdir:

Bu inanılmaz besleyiciden yeterince yararlanacağından nasıl emin olabiliyorsun? İşte D vitamini almak için üç kolay yol var, bunlardan hiçbiri sizi zorlamayacaktır.

GÜNEŞ

D vitamininin günlük dozu için yola çıkmanın en kolay ve en özgür yollarından biri de güneşte dışarı çıkmaktır! Cildiniz güneş ışınlarından UVB ışınına maruz kaldığında previtamin D kan dolaşımına başlamadan önce oluşur. Oradan, hızla karaciğere taşınır ve vitamin D’ye dönüştürülür.

Ciltteki üretim başlıca cilt pigmentine (daha koyu cilt renkleri güneşte biraz daha zaman aşımı gerektirebilir) bağlı olarak kabaca 10-15 dakika içinde en üst düzeye çıkar. Bundan daha uzun sürecek herhangi bir şey, tachysterol ve lumisterol gibi muhtemelen toksisitenin önlenmesinin bir yolu olarak yan ürünlerin oluşumuyla sonuçlanır.

DIYETINIZ

Günlük degerlere ulaştığınızdan emin olmanın diğer bir yolu diyetinizdir. D vitamini birçok gıdada doğal olarak bol miktarda bulunmamakla birlikte, somon ve alabalık gibi yağlı balıkların yanı sıra süt, yumurta, bitki ve mantarların miktarları değişir. Vitamin eksikliğinin yüksek olasılıklarıyla mücadele etmek için, birçok gıdalar artık ekmek, tahıl ve süt gibi D vitamini ile güçlendirilmesi gerekmektedir.

EK OLARAK

Kendinizi zamanında kusursuz buluyorsanız ya da bunu fazla düşünmek istemiyorsanız, gün boyunca D vitamini almak için harika bir yol (ve diğer pek çok vitamin de) bir multivitamin kullanmaktır. Birçok vitamin takviyesi, en azından 600 IU’luk RDA değerini içerir; bunların çoğu, 1.000 ila 2.000 IU içerir.

Takviye, güneş ışığına sınırlı maruz kalma olasılığınızın daha yüksek olduğu kış aylarında son derece önemlidir. Günlük ödenek almak için günde en az 600 IU almayı deneyin, ancak bunun bir hafife alınmış olabileceğinden, biraz daha yüksek gitmekten korkmayın.

Gerekli miktarı tam olarak bilmemekteyiz, ancak vitamin D’nin önemini sorgulamaya gerek yoktur. Diyetinizde bir zımpara yapın ve sağlığınızı ve performansınızı bir sonraki seviyeye taşıyın.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.