Cilt Kanseri Nedir ? Tedavisi Var Mıdır ?

Cilt kanseri dünyada en yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Ayrıca nadir olarak görülse de oldukça öldürücü bir cilt kanseri çeşidi bulunmaktadır. Yüzde 5 gibi bir oluşma ihtimali bulunan melanoma, nadir bir durum olarak meydana gelse de sonucu genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Bu tip kanser türü, güneş ışınlarının cilde etkisi ile birlikte, cilt hücrelerinin anormal bir şekilde büyümesi ile meydana gelir. Ayrıca cilt kanseri, cildinizin düzenli olarak güneş ışınlarına maruz kalmayan bölgelerinde de oluşur. Ultraviyole güneş ışınları ile teması azaltarak cilt kanseri riskini de azaltma imkanına sahipsiniz.

Cilt kanserinin ilk belirtileri siğil veya beze oluşması ve oluşan bu çıkıntıların haftalar boyunca geçmemesidir. Meydana gelen çıkıntılar çoğu zaman da kırmızı ve sert görünüşlü olup, düz ve pullu bir yapıya sahiptirler. Böyle bir çıkıntı oluşumunda dikkat etmeniz gereken süre zarfı yaklaşık 4 haftadır. Bu sürenin geçmesi durumunda cilt kanseri tehlikesi altında olup, derhal medikal yardım almanız gereklidir.

Cilt Kanserinin Çeşitleri Var Mıdır ?

Değişik türde deri kanseri türleri mevcuttur. Bunlar arasında özellikle üç farklı deri kanseri türü en sık rastlanılan kanser türleridir. Bazal hücreli cilt kanseri, derinin en üst tabakasında görülen kanser türüdür. Bu kanser türü, insan vücudunda en sık rastlanılan kanser türünü oluşturmaktadır. Bazal hücreli karsinoma teşhis edilip çeşitli yöntemlerle tedavi edildiğinde yaşamı tehdit eden özellikte değildir, başka organlara aktarma, metastaz yapma şansı son derece azdır.

İkinci kanser türü, bazal hücreli deri kanserinden biraz daha kötü huylu olan, skuamöz hücreli deri kanseri türüdür. Sküamöz hücreli kanser türü en çok alt dudakta, güneşe maruz kalanlarda ve tütün ürünlerini kullanan kişilerde görülmektedir. Eski yara izlerinde,  yanıkların üzerinde, çeşitli ameliyat izleri üzerinde gelişebilmektedir. Küçük bir yara şeklinde başlayıp, giderek genişleyip metastaz yapma özelliğine sahiptir. Erken dönemde fark edildiğinde, cerrahi tedaviyle hayatı tehdit etmeden tedavi edilebilir.

Üçüncü ve en önemli olan cilt kanseri türü melanom olarak bilinen deri kanseri türüdür. Bu kanser türü genellikle koyu renkli benler şeklinde görülür. Doğrudan ortaya çıkmasının yanı sıra eskiden var olan bir benin dönüşümü sonucunda da ortaya çıkabilir. Melonom, bütün kanser türleri içerisinde en kötü seyreden ve metastaz yapan kanser türleri arasında yer alır.

Cilt Kanserinin Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Anlaşılır ?

Cilt kanseri belirtileri farklı kanser türlerine göre değişik şekilde açıklanabilir. Bunlardan bir tanesi bazal hücreli karsinomadır. Bazal hücreli karsinomada burun üzerinde veya yüzde kubbe şeklinde küçük oluşum olur. Bu, daha sonra yavaş yavaş büyür, çoğu zaman ortasında küçük bir yara olur ve yara bir türlü iyileşmez. Yara, derinin renginde veya deriden koyu renkte olur. Özellikle 60 yaşın üzerinde görüldüğünde hekime başvurulmalıdır.

Skuamöz hücreli kanserde deride iyileşmeyen üzeri kabuklu, rengi deri renginde küçük oluşumlar olur ve iyileşmez.

Melanom olarak bilinen deri kanseri türünde çoğunlukla kahverengi, siyah renkte bir oluşum vardır. Bunlarda, renk veya şekil değişikliği olur ya da ben gibi başlayıp hızlı büyüme kaydeder.

Cilt Kanseri Hangi Sebepten Dolayı Meydana Gelir ?

Cilt kanseri genellikle cilt hücrelerinin DNA’larında meydana gelen değişimlerden oluşan birtakım hatalar dizisi ile gelişme imkanı bulur. Ayrıca epidermis isimli cildin en üst tabakasından başlamaktadır. Epidermisin asıl görevi sürekli güneş ışınlarına maruz kalan kişilerin cilt hücrelerinin üzerine koruyucu bir katman oluşturarak, tüm bu zararlı etkilere karşı korumaktır. Epidermis 3 çeşit hücre tipini barındırır. Bunlar pullu hücreler, bazal hücreler ve melanositlerdir. Bazal hücrelerin görevi yeni cilt hücrelerin üretimini sağlamaktır. Melanositler, melanin üretir ve bu pigment cilde normal rengini vermektedir.

Cilt hücrelerinin DNA’larına verilen en büyük hasar, ultraviyole ışınlardan kaynaklanmaktadır. Bu ultraviyole radyasyon ışınları da güneş tarafından yayılmaktadır. Ancak bu durum yine de ciltte gelişme kateden cilt kanserinin neden bazı durumlarda güneş görmeyen bölgelerde de oluştuğunu açıklamamaktadır.

Cilt Kanserinin Teşhisi Nasıl Yapılır ?

Yapılacak birtakım testler ise cildiniz üzerinde incelemeler ve hastalığı tespit etmeye yönelik olacaktır. Bazı testler şüpheli tümör üzerinde dijital fotoğraflar çekilerek inceleme yapılır.

Eğer yapılan bu testler ile cilt kanserinden şüpheleniliyor ise bir dermatolojiste yönlendirileceksiniz. Uzman kişi tarafından hastalığın teyit edilmesi için fiziksel bir testten geçeceksiniz. Devamında bir biyopsi yapılacak ve tümörün bir kısmı ya da tamamı cerrahi bir operasyon ile alınıp, mikroskop ile incelenecektir. Bu cerrahi müdahale lokal anestezi ile yapılmaktadır. Yani operasyon esnasında uyanık olacağınız anlamına gelmektedir. Ancak uyuşan ameliyat bölgesi sayesinde herhangi bir şey hissetmeyeceksiniz.

Alınan bu örnekler incelenip, gerekli uzmanlar tarafından hastalık teşhisi ve türü hakkında birtakım belirtiler konulur. Ayrıca kanserin ne kadar yayıldığı da tespit edilebilmektedir. Bazı durumlarda cilt kanseri teşhis edilir edilmez, tedavi edilme imkanı bulur. En şanslı durum ise örnek olarak alınan tümörün herhangi bir sakıncasının olmadığı ve henüz vücuda yayılmadığı bilgisidir.

Cilt Kanserinin Tedavisi Mümkün Müdür ? Tedavisi Varsa Nasıl Yapılır ?

Cilt kanseri temel olarak cerrahi tedaviyle yapılmaktadır. Cerrahi işlemden önce, kanser türünü belirlemek için tanı koymak gerekir. Kanserin türüne göre cerrahi işlemin nasıl uygulanacağına karar verilir.

Erken evre deri kanserlerinde, o bölgeyi tamamen çıkarmak yeterlidir. Ancak, ileri evre cilt kanserlerinde bunun yanında başka yöntemlerde (kemoterapi, radyoterapi) gerekebilir veya basit bir bazal hücreli karsinomada küretaj veya kriyoterapi gibi işlemler uygulanabilmektedir.

Bunların dışında, deri lenfomaları mevcut. Deri lenfomalarında özel güneş ışığı tedavileri ya da üstten kremler gibi farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Cilt Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir ?

Cilt kanserini önlemenin en önemli yolu aşırı güneşe maruz kalmadan uzak kalmanızdır. Ayrıca vücudunuzdaki D vitamini miktarını arttırmak, temel kemik sağlığınızı güçlendirmek ve güneş yanıklarının oluşmasını önleyerek cilt kanserinden olabildiğince uzak durabilirsiniz. Güneşe aşırı miktarda maruz kaldığınız her an cilt kanseri riskiniz de artmaktadır. Bu yüzden cilt kanseri için alabileceğiniz önlemlerin üzerinde durmanız, vücut sağlığınız için gerekli önemi vermeniz sizleri olumlu olarak etkileyecek faktörler arasındadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.