Cilt Güzelliği İçin Cilt Temizliği Mutlaka Yapılmalı !

Cilt Güzelliği İçin Cilt Temizliği Mutlaka Yapılmalı !

Bütün insanların değiştiremeyeceği tek bir giysisi vardır ki buda kuşkusuz cilttir. Bütün insanoğlu dahil olmak üzere özellikle de bayanlar için güzelliğin en önemli etkenlerinden birisi de cildin güzelliğidir. Cildin bu derece önemli olması, ona özel bir şekilde ilgi göstermeyi de gerektiriyor. Bu yüzden sürekli olarak cildimize gereken özeni göstermeliyiz.

Cilt Güzelliğinde Cilt Temizliği Önemli ! 

Cilt, vücudu tamamiyle kaplayan derinin en hassas ve aynı vakitde en önemli bölgesini oluşturur. Yüzün deri yapısı, diğer bölgelere kıyasla bu kadar hassas olduğundan iç ve dış etkenlerin olumsuz etkilerinden de bir o kadar fazla etkilenir. Tüm olumsuz etkili azaltmak için deri temizliğine yani cilt temizliğine dikkat edilmesi gerekir.

Kirli hava koşulları, bakteriler vb. mikroplar, serbest radikaller gibi dış etkenler günün her saati cilde nüfuz ederek cildin dokusunun yıpranmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra hormon salgıları, deri altındaki yağ tabakası ve sağlıksız gıdaların cilde etkileri de anatomik olarak deri yapısının içten bozulmasına yol açar.

Tüm bu etkiler cildin zamanla kirlenmesine ve kirler sonucu ortaya çıkan deri problemlerine nedeniyet vermektedir. Özellikle siyah nokta ve sivilcelerin oluşumunun büyük ölçüde cilt temizliğiyle alakalı olduğu uzmanlar tarafından onaylanmıştır.

İnsan derisinde; bir takım salgıların salgılanması, hava giriş çıkışının olması ve mikropların atılması için gözenekler bulunmaktadır. Bu gözenekler deri bölgesi gibi bazı bölgelerde daha yoğun ve daha aktiftir. Açık olan bu gözenekler zamanla dış etkenler ve iç salgıların artıkları tarafından dolup kapanmaktadır. Bu kanalların dolmasıyla siyah nokta ismi verilen ve deri görünümünü olumsuz yönde etkileyen deri problemleri(cilt problemleri) ortaya çıkar.

Ayrıca gene bu kanalların dolması sivilcenin oluşmasına da neden olabilmektedir. Tüm bu deri problemlerinin yanı sıra bu gözeneklerin yeteri kadar açık olmaması deri salgısının salgılanma verimini ve hava giriş çıkış miktarını da etkiler. Tüm bu sorunların ortaya çıkmaması için deri temizliği oldukça ehemmiyet arz eder.

Cilt Temizliğinde Yapılması Gerekenler 

Cilt temizliği yapmadan önce kişilerin hangi deri tipine ait ciltleri olduklarını bir uzman eşliğinde belirlemeleri gerekir. Çünkü her yüz temizleyici ürün her ciltte aynı etkiyi yaratmamaktadır. Ayrıca yüze uygun olmayan bir ürün kullanmak cilde daha da çok zarar verebilir.

Cilt tipinin belirlenmesinin arkasından cilde uygun temizleyici maddeyle sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere cildin bol suyla temizlenmesi gerekir.

Çok hassas cilde sahip kişiler bunu günde 1 kez de yapabilir. Ardından cildin nemini kaybetmemesi için cilde uygun bir nemlendirici krem kullanılması da tavsiye edilir. Günlük deri temizliğinin yanı sıra kullanılan kıyafetlerin ve yastığın da temizliği cildin temizliği açısından çok önemlidir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.